Clandras Köprüsü – Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Clandras Köprüsü – Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Clandras Köprüsü – Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Uşak Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Clandras Köprüsü Nerede;

Uşak ilinin Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi köprü. Köprü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır. Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur.

Clandras Köprüsü Hakkında;

Köprü resmi kaynaklarda Cılandıras ismiyle de anılmaktadır. Köprünün aslı bir su kemeridir. Yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Pepeuze kentine su taşıyan kanalların başlangıcında bulunmaktadır. Köprünün Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir.

Köprünün taş yüzeyi kalemle işlenmiş ve kemerlerin iri taşları zıvanalı olarak birbirine geçirilmiştir. Köprünün Kemeri kasnak biçimindedir. Köprü fil ayağı tabir edilen iki ana gövdeden oluşmaktadır.  Sabit kaya üzerine bindirme tekniğiyle inşa edilen köprünü banaz çayının üstünden geçmek için yapılmıştır.

Geçmişten günümüze gelen bu köprü, yıllar geçtikçe yıpranmış ve Köprünün kilit taşlarından biri oynamıştır. Bunun üzerine köprü deforme olmuş ve 2013-2014 yılları arasında restorasyondan geçirilerek kullanıma açılmıştır. Yalnız eski köprü restorasyon sonrası beton ve harçlarla eski özgün halini yitirmiştir.

OKUMALISIN  Tavşan Burnu Tabiat Parkı ve Kamp Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Köprünün hemen yanında ilçenin Elektrik Santrali vardır. Santralden boşaltılan su beton bir kanal ile köprünün yanı başından 17 metre yükseklikten dökülmektedir. Buda ayrı bir görsellik sunmaktadır.

Clandras Köprüsü Şelalesi,

Köprünün yanında bulunan Elektrik Santralinden boşaltılan su beton kanal yardımı ile köprünün yanından aşağı dökülmekte ve bir şelale görüntüsü vermektedir.

Clandras Köprüsü Mesire Alanı, Clandras Köprüsü çevresi Uşak ilinde yaşayanlar için bir mesire alanı olarak kullanılmakta ve şehirden uzak doğanın tadını çıkartmak isteyen insanlar için vazgeçilmez bir nokta olarak bilinmektedir. Clandras Köprüsü, Şelalesi ve Mesire alanıyla Uşak ili ve çevresindekiler için gelip görülmesi gereken bir yerdir.

Clandras Köprüsüne Nasıl Gidilir;

Uşak il merkezinden Çivril yönüne doğru D595 karayolunu üzerinden Avgan tabelasını gördüğünüzde Avgan – Karahallı köy yoluna girerek yaklaşık 30 km köprü yolunu takip ettiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.