Çoban Dede Türbesi ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – ADANA

Çoban Dede Türbesi ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – ADANA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çoban Dede Türbesi ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Türbe ve Park hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Çoban Dede Türbesi ve Parkı Nerede?        

Adana ilinin Çukurova ilçesinde bulunmaktadır.  Türbe, Seyhan nehrine hakim bir tepede bulunmakta olup son yıllarda yapılan çevre düzenlemesi ile Adanalılar tarafından çok sık ziyaret edilen yerler arasında olmuştur.

Çoban Dedenin gerçek ismi bilinmemekte olduğu gibi Çoban Dede denilen kişi hayatta iken mezarının bulunduğu yerde genelde koyun otlattığı söylenir. Seyhan baraj kıyısındaki bir tepe üzerindedir.1981 yılına kadar bakımsız olan türbe, hayırsever Ayşe Ökmen adlı bir bayan tarafında yeniden elden geçerek bu güne kadar gelmiştir.

                       Çoban Dede Hikayesi                               

Çoban Dede’nin adı, çobanlık yapmasından gelmektedir. Niğde’nin Bor ilçesinde yaşamış olduğuna inanılan Çoban Dede’nin 6 kardeşi daha vardır. Pir Kuddusi Hoca tarafından yetiştirilen kardeşlerin adları; Zilli Dede ( Ethem Dede ), Cabbar Dede, Bulut Dede, Ali Dede, Bulamaç Dede ve Tosun Dede‘dir.

OKUMALISIN  Sinop Akgöl ve Akgöl Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

Çoban Dede ve türbesi hakkında anlatılan en yaygın efsane, şu şekildedir: Zamanında bu tepeden toprak almak amacıyla iş makineleri bölgeye gelmiştir. Bölgeye gelen iş makineleri, bir türlü çalışmamaktadır. Çalışsa bile tepedeki toprağa değdikleri zaman, kepçeleri kırılmaktadır. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda Çoban Dede’nin mezarı bulunmuştur ve çalışmalar durdurulup bölgede türbe inşa edilmiştir.

Çoban Dede, 1848 yılında vefat etmiştir. Adana’da bulunan Çoban Dede Türbesi’ne gelen ziyaretçiler, burada dualarını ediyorlar ve ardından bir dilek dileyerek adak adıyorlar.

Çoban Dede Türbesinin Bulunması

Yıllar önce şu an Çoban Dede’nin kabrinin bulunduğu alan çalılık bir araziden ibaretmiş. Oradaki çakılları almak için hafriyat çalışmasına başlanınca, dozerin kepçesi kabrin olduğu kısımda kırılmış bu defalarca tekrarlanmasına rağmen bir türlü sonuca ulaşılamamış. Bu harikulade olaylar burada yatan zatın velilerden olduğuna delil sayılarak kabrin üzerine türbe yapılmıştır.

          Çoban Dede Türbesi ve Parkına Nasıl Gidilir?      

Hem toplu taşıma aracı ile hem de özel aracınızla gidebilirsiniz. Çukurova ilçesine giden Topel dolmuşlarına sorarak bine gidebilirsiniz. Özel aracınız ile Adnan Menderes Bulvarını takip ederek türbeye gelebilirsiniz.

OKUMALISIN  Ferhat Paşa Cami Nerede - Nasıl Gidilir - İSTANBUL

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.