Çoban Mustafa Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Gebze/Kocaeli

Çoban Mustafa Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Gebze/Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Çoban Mustafa Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Kim Tarafından Yapıldı – Cami Ne Zaman Yapıldı – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde bulunan bu yer, Kanuni Sultan Süleyman devrinin en önemli eserlerindendir. Caminin kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre caminin tamamlanma tarihi hicri 930 (miladi 1523) tarihlemektedir.

Cami, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından  yaptırılmıştır. Camiye ek olarak, 16.yy.’ da Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından bir menzil külliyesi olarak genişletilmiştir.

Cami bir menzil külliyedir. Peki Menzil Külliyesi ne demektir. Menzil külliyeleri, normal külliye birimlerine ek olarak yolcuların ihtiyaçlarını giderecek alanlar eklenerek yapılan külliye şeklidir. Geçmiş tarihlere bakıldığında Selçuklu dönemi kervansarayları ile aynı işlevi taşıdığı görülmektedir.

Cami, merkezinde cami ve onu U şeklinde çevreleyen  türbe, medrese, imaret, tekke, kütüphane, Kervansaray ve Hamam yapılarıyla görülmeye değer güzellikte yapıdır. Yolunuz Gebze ilçesine düşerse, İlçenin En Merkezi yerinde olan Caminin bahçesindeki Çınar ağaçlarının altında oturup bu güzel yapıları incelemenizi tavsiye ederiz.

            Çoban Mustafa Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?           

Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde merkez bir konumdadır. Yenibagdat Caddesi ve Zübeyde Hanım Caddesi arasında bulunmaktadır. Gebze Kent Meydanına yakın olması sebebiyle aracıyla gelecekler park sıkıntı yaşayabilir. Yakın yerler ücretli – Ücretsiz park alanları bulunuyor.

Toplu Taşıma ile Gidecekler;

Otobüs veya Minibüsler ile GEBZE ÇARŞISI’na gelmeniz yeterli olacaktır. İlçenin En işlek ve Merkezi yerinde bulunduğundan dolayı kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çoban Mustafa Paşa Cami

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.