Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kocaeli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Hakkında;

Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde bulunan bu yer, ,Kanuni Sultan Süleyman devrinin en önemli eserlerindendir. Caminin kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre caminin tamamlanma tarihi hicri 930 (miladi 1523) tarihlemektedir.

Cami, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından  yaptırılmıştır. Camiye ek olarak, 16.yy.’ da Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından bir menzil külliyesi olarak genişletilmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi bir menzil külliyedir. Peki Menzil Külliyesi ne demektir. Menzil külliyeleri, normal külliye birimlerine ek olarak yolcuların ihtiyaçlarını giderecek alanlar eklenerek yapılan külliye şeklidir. Geçmiş tarihlere bakıldığında Selçuklu dönemi kervansarayları ile aynı işlevi taşıdığı görülmektedir.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, merkezinde cami ve onu U şeklinde çevreleyen  türbe, medrese, imaret, tekke, kütüphane, Kervansaray ve Hamam yapılarıyla görülmeye değer güzellikte yapıdır. Yolunuz Kocaeline düşerse Gebzeye uğrayı Çınar ağaçlarının altında oturup bu güzel yapıları incelemenizi tavsiye ederiz.

OKUMALISIN  Hirfanlı Baraj Gölü Nerede-Nasıl Gidilir?

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ne Nasıl Gidilir;

Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde merkez bir konumdadır. Yenibagdat Caddesi ve Zübeyde Hanım Caddesi arasında bulunmaktadır. Geebze Kent Meydanına yakın olması sebebiyle aracıyla gelecekler park sıkınıtı yaşayabilir. Yakın yerler ücretli park alanları bulunuyor.

Otobüs ile gelmek isterseniz, Otobüs – 17B. Hattını kullanabilirsiniz.

Minibüsle gelmek isteyenler, Caminin hemen yanı başında duraklar bulunuyor. Harem-Gebze Hattını kullanarak gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.