Çorum Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Çorum Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Çorum Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi – Mimari Yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Çorum Kalesi Hakkında                             

Çorum Kalesi, Çorum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı bağlı Kale Mahallesinde bulunmaktadır. Şehir merkezine oldukça yakındır. Yürüme mesafesindedir.

Kalenin hangi tarihte kim tarafından inşa edildiği tam olarak belli değildir.  Bu konuda 16. yüzyılda buraya gelen Evliya Çelebi, “İslam kavmi yapısıdır ama Allah bilir Sultan Kılıçarslan Han yaptırmıştır” şeklinde ifadede bulunmuştur. Evliya Çelebi bir tahmin yürütmüştür.  Bazı kaynaklarda yapılan araştırmalar neticesinde Kalenin bir Bizans eseri olunduğu söylenmektedir. Kaleye ait ilk yazılı belge 1577 yıllına aittir.

Kale tepe üzerinde inşa edilmiştir. Kale kare planlı olarak inşa edilmiştir. Yapımında kesme taş, moloz taş ve Roma-Bizans dönemlerine ait devşirme taşlar da kullanılmıştır. Ayrıca kale içinde küçük bir cami ile kırk iki adet konut yer almaktadır.

                              Çorum Kalesi Nerede?                             

Kale, Çorum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı bağlı Kale Mahallesinde bulunmaktadır. Şehir merkezine oldukça yakındır. Yürüme mesafesindedir.

                        Çorum Kalesi Nasıl Gidilir?                          

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Çorum merkeze gelmelidir. Şehir merkezine oldukça yakındır. Yürüme mesafesindedir.

Hususi araç ile gelmek isteyenlerin Çorum merkeze gelmeleri gerekmektedir.

  • Samsun Çorum arası yaklaşık 170 km
  • Ankara Çorum arası yaklaşık 240 km
  • Kayseri Çorum arası yaklaşık 280 km
  • İstanbul Çorum arası yaklaşık 626 km Uzaklıktadır.
  • -Navigasyon ile gelmek isteseniz, Altta yerleştirdiğimiz haritayı kullanarak kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.