Anasayfa / Ankara / Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı Nerede – Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Piknik?

Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı Nerede – Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Piknik?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik Alan ve Aktiviteler hakkında bilgi vereceğiz.

                 Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı                    

Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Altındağ ilçesine bağlı Kuzey Yıldızı bölgesine yakın konumdadır.

Çubuk 1 Barajı Cumhuriyet döneminin ilk barajıdır. Ankara ve çevresindeki kuraklık ile yangınlara karşı su sıkıntısını gidermek için Mustafa Kemal Atatürk tarafından inşa ettirilmiştir. 1936 yılında kullanıma açılmıştır. Çubuk Çayı’nın kirlenmesi ve baraj çanağının alüvyonla dolması nedeniyle 1994 yılından itibaren barajda su birikimi durdurulan ve 2016 yılında göl gazinosu ile birçok tesisin yıkıldığı atıl durumda bulunan Çubuk-1 Barajı Ankara Büyükşehir Belediyesince yenilenen Çubuk 1 Barajı’nın açılışı 29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayramı’nda yapıldı.

Toplam 413 bin metrekarelik alana kurulu olan rekreasyon alanının proje çalışmalarına 2019 yılında başlanırken, önce dip çamuru temizleme işlemi ve arazi çalışmaları gerçekleştirildi. Rekreasyon alanın tümüne yaklaşık 1250 ağaç, 75 bin çalı, 15 bin çiçek, 3 bin sarmaşık ve 20 bin metrekare çim ekildi.

OKUMALISIN  2020 Kapadokya Balon Turları ve Fiyatları Ne Kadar?

    Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanında Neler Var?  

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı içinde; “Atatürk Evi, Bayrak Tepe-Seyir Tepesi, Kitabeli Kapı, Doğa Yürüyüş Yolu, Teras Kafe, Bent Üstü Gezinti Yolu, Tek Yürek Etkinlik Alanı, Bisiklet Yolu, Piknik Alanı, Spor Sahası, Çınaraltı Dinlenme Alanı, Sera, Çocuk Oyun Alanı, Mescid, Otopark” alanları yer almaktadır.

Rekreasyon alanının kuşbakışı görülebileceği en yüksek yeri Seyir Tepesi haline dönüştürülmüştür. ANFA Sanat Atölyesi’nde üretilen ve görenleri büyüleyen Atatürk Heykeli, Seyir Tepesi’nin en yüksek alanına yerleştirilirken, yamaçlar da tel örgü ile kaplandı.

Alanı içerisinde ayrıca, 4 çeşme, 3 süs havuzu, 219 bin metrekarelik piknik alanı, 736 metre doğa yürüyüş yolu, 520 metre bisiklet yolu ve 2 adet çocuk oyun alanı hizmet vermektedir.619 araç kapasiteli otopark, 163 piknik masası yer almaktadır. Burada bulunan Halk Ekmek Marketinden çay, su, ekmek, halk ekmek ürünleri ve birçok soğuk içecek temin edebilirsiniz. Ayrıca Halk Ekmeğe ait simitçi arabaları da bulunmaktadır. Bu alanda ateş yakmak ve mangal yakmak yasaktır. Kendi yaptığınız yiyecekleri tüketme şansına sahipsiniz. Piknik tüpü ile çay yapabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler çok eğlenceli vakit geçirmesinden dolayı ziyaret etmektedir. Her yaştan insanın vakit geçireceği güzel bir mesire alanı.

           Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı Ücretleri         

Alana giriş ÜCRETSİZDİR. Küçükten büyüğe bisiklet kiralamak mümkündür. Bisiklet kiralamanın saati 6 TL dir.

OKUMALISIN  Göksu Parkı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati - Piknik?

              Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı Nerede?       

Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Altındağ ilçesine bağlı Kuzey Yıldızı bölgesine yakın konumdadır.

  Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı’na Nasıl Gidilir?  

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler Şht. Ömer Halisdemir Bulvarı üzerinden tabelaları takip ederek rahat şekilde ulaşım sağlayabilirler.

Toplu Taşıma ile Gitmek İsteyenler, EGO 447 Baraj Mh.-Toki 11.Etap-Hasköy-Ulus-Sıhhiye ile ulaşım sağlayabilirler. Otobüsler alanın içine kadar gidiyorlar.

Şahsi Aracı ile Gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir