Çubuklu Korusu Nerede – Nasıl Gidilir – Beykoz – İstanbul

Çubuklu Korusu Nerede – Nasıl Gidilir – Beykoz – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çubuklu Korusu – Hidiv Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Çubuklu Korusu Hakkında;                         

Çubuklu Korusu, İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Beykoz ilçesine bağlı Çubuklu Mahallesinde kendi ismi ile anılan cadde üzerinde yer almaktadır.

Çubuklu Korusu 17.2 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Çubuklu sırtlarında yer alan koru, Hıdiv Korusu olarak da bilinir. Bizans dönemi zamanına dayanan bir yerleşim alanı olduğu söylenmektedir.

Korunun içerisinde Bizans döneminden kalan su yolları sarnıç kalıntıları vardır. Hatta Bizans kaynaklarındaki bilgiye göre bu yer; Aziz Aleksandır tarafından kurulan ve Akimitis olarak adı konan keşişlerin yaşamını sürdürdüğü bir manastırmış. Bu manastırda keşişlerin gece gündüz nöbet tuttukları bilgisi de kaynakta yer almaktadır. O dönemlerde ölen Aziz Aleksandır’da buraya defnedilmiştir.

Bu koru Özellikle topoğrafik yapısı ile ön plana çıkmaktadır. yükseklik farkı ve eğimin fazla olması burayı mesire alanı olmaktan ziyade spor yapılabilen, gezilebilen ve fazlaca bir şeye imkan tanımayan bir yer haline getirmiştir.

                                           Hıdiv Kasrı                                     

Çubuklu sırtlarında 1907 yılında Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Hıdiv ismi Osmanlı Dönemine dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır’a atadığı valilerine verilen bir unvandır. İsmini buradan almıştır.

27O dönümlük bir arazi içinde inşa edilen Kasır “Art Nouveau” tarzında ve İstanbul Boğazı’nı seyreden bir kule ile tasarlanmıştır. Hıdiv Kasrını önemli kılan bir özellik ise buharla çalışan ilk asansöre sahip olmasıdır. Kasrın ana girişinin ortasında mermerden yapılmış bir çeşmesi ve bunu takip eden çeşme ve havuzları bulunmaktadır.

1984 yılında Türkiye Turing Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore edilen Hıdiv Kasrı bir süre otel olarak kullanılmış 1994-1996 yılında geçirdiği ikinci bir restorasyondan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Beltur A.Ş.’ ye devredilmiştir.

                            Çubuklu Korusu Nerede?                        

Çubuklu Korusu, İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Beykoz ilçesine bağlı Çubuklu Mahallesinde yer almaktadır.

                     Çubuklu Korusuna Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 121A, 15T, 135 ve 15BK otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Minibüs ya da dolmuş ile gelmek isteyenler, ÜSKÜDAR- BEYKOZ – ORTAÇEŞME hattına binerek gelebilirler.

Vapur ile gelmek isteyenler ise İSTINYE- ÇUBUKLU (ARABALI) hattına binerek ulaşım sağlayabilirler.

HUSUSİ araç ile gelenler Üsküdar-Beykoz sahil yolunu takip ederek Kanlıca’ya kadar geldikten sonra Hidiv Kasrı tabelalarını takip ederek ulaşabilirler. TEM otoyolunu kullanacaklar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne giderken köprüden önceki son çıkış olan Kavacık sapağından çıkıp Hidiv Kasrı tabelalarını takip ederek ulaşabilirler. Avrupa yakasından gelecek olanlar da benzer şekilde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra Kavacık sapağından çıkıp Çubuklu Korusu – Hidiv Kasrı tabelalarını takip ederek ulaşabilirler.

Altta Yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.