Cumalıkızık Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Gezilecek Yerler – BURSA

Cumalıkızık Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Gezilecek Yerler – BURSA

Sevgili Seyyahlar   bu yazımızda sizlere Cumalıkızık Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Cumalıkızık Gezilecek Yerler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Cumalıkızık Nerede?                                 

Cumalıkızık köyü Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir köydür. Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş, Osmanlı mimarisinin en çarpıcı örneklerinin yer aldığı, Tarihi evleriyle 700 yıllık bir Anıt Köydür burası.

                    Cumalıkızık Hakkında Bilgiler                     

Cumalıkızık Köyü, tarihi geçmişe uzanan Bursa’nın en önemli değerlerinden biridir. Evleriyle, Mimarisiyle, yöresel ürünleriyle ve güler yüzlü halkıyla görülmeye değer güzelliktedir. Cumalıkızık, 2014 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilmiştir. Cumalıkızık Köyü denince akla ilk gelenlerden birisi de nefis köy kahvaltısıdır. Yörenin doğal ürünleriyle hazırlana kahvaltı yapmak isteyenler, Narlı Bahçe, Konaklar, Hacı Annenin Yeri, Mavi Boncuk Konuk evi, Hacı Arif’in Sofrası ve Azime Ablanın Yeri gibi güzel mekânlarda kahvaltı yapabilirler.

 

                   Cumalıkızık Gezilecek Yerler?                     

Tam bir Türk Köyü Olan Cumalıkızık’ ta Yüzyıllık Cumalıkızık tarihi evleri gezilecek yerler arasında ilk sırayı almalı, Uzun yıllar geçmesine rağmen tarihi dokusunu kaybetmeyen 270 evden oluşmaktadır. Yalnız günümüzde bu evlerden sadece 180’i kullanılmaktadır.  Bu tarihi evlerin bazıları restore edilip dükkân ve kafe, restoran olarak işletilmektedir.

Bir başka gezilecek yer, Cumalıkızık Etnografya Müzesi ise yöre halkın kullandığı çeşitli araç, gereç ve eşyalar sergilenmektedir.  Köy camisi, Köyün tek kubbeli Hamamı,  Zekiye Hatun çeşmesi  ve Anıt Çınarlar görülmesi gereken yerleridir. Bursa’nın bu güzel köyüne gelip,  Anıt Çınarları görmeden gezinizi noktalamayın. Cumalıkızık Köyüne baktığımızda, Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alması bize köyün değerini bize anlatmaktadır

                Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir?                

Cumalıkızık köyü , Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir köydür. Bursa şehir merkezine 10 km, İstanbul iline 210 km, Ankara iline 387 km uzaklıkta olan bu köye çeşitli vasıtalarla ulaşabilirsiniz.

Kendi Aracı ile gelecekler, Bursa il merkezinden Yıldırım ilçesi yönünde Bursa-Ankara yolundan devam ettiklerinde Cumalıkızık tabelasının görünce sağ dönerek ulaşabilirsiniz.

Otobüsle Gidecekler; Bursa Hacivat Metro istasyonu durağından D-10 numaralı otobüslere binerek yaklaşık 15 dakika süren yolculuk sonrası Cumalıkazık’a varabilirsiniz. Cumalıkızık Köyünden Bursa’ya geri dönmek için yine aynı numaralı otobüse binmeniz gerekiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.