Anasayfa / Balıkesir / Cunda Adası’nda Gezilecek En İyi 10 Yer – Cunda Gezi Rehberi – Bursa

Cunda Adası’nda Gezilecek En İyi 10 Yer – Cunda Gezi Rehberi – Bursa

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Cunda Adası’nın Tarihi – Doğal Güzellikleri –  Gezilip Görülmesi gereken En İyi 10 Yeri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Cunda Adası Hakkında Kısa Bilgi                   

Cunda Adası, Balıkesir ilinin Ayvalık İlçesine bağlı olan Cunda Adası, Diğer adıyla Ali Bey Adası, Türkiye’nin Ege Denizinde yer alan En Büyük 4. Adasıdır.

Ayvalık ilçesine iki ayrı köprü ile bağlantısı sağlanan ada, Doğal Güzellikleri, Rumlardan kalma tarihi izleri, rengârenk dar sokakları ve taş evleri ile ülkemizin en güzel tatil rotalarından biridir. Bu yazımızda sizlere bu güzel yer de gezilecek En Güzel Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Cunda Adası’nda Gezilecek En İyi 10 Yer?           

 1- Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı – Aşıklar Tepesi   

Kütüphane binası olarak kullanılan tarihi Agios Yannis Şapeli ve bitişiğindeki Büyük Yel Değirmeni ile 15. Yy’ da inşa edilmiştir. Şapel Binası Büyükelçi Necdet Kent’e ait olan ve oğlu Muhtar Kent tarafından vakfa bağışlanan 1300’ü aşkın kitap sergilenmektedir. Bu yerin hemen yanında Aşıklar Tepesi olarak bilinen yer bulunuyor. Bu tepeden Gün batımını izleyebilirisiniz.

       2- Rahmi Koç müzesi (Taksiyarhis Kilisesi)        

Yapı ilk yapıldığında Kilise olarak kullanılmak üzere yapılmış, bir dönem Cami’ye çevrilmiş günümüzde ise Koç ailesi tarafından restore edilerek Müze olarak hizmet vermektedir. Taksiyarhis Kilisesi’nin Eski kalıntıları üzerine inşa edilen yerde, model arabalar, denizcilik ürünleri, buharlı motorlar, maketler ve sergi eşyaları yer almaktadır.

                            3- Cunda Yel Değirmeni                        

1800’lü yıllarda un yapımı için yapıldığı tahmin edilen bu yapı, Cunda Adasının sembolü haline gelmiştir. Gün batımını seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

OKUMALISIN  Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi) – Cunda Adası Gezilecek Yerler

                        4-Anelemmatik Güneş Saati                     

Elips biçimindeki yuvarlak çizginin içinde bulunan 12 saatlik zaman dilimlerini, o an hangi ayın içindeyseniz ayların yazılı olduğu levhanın üzerinde durarak yerdeki saat rakamlarının üzerinde gölgeniz hangi saat aralığı üzerinde düşüyorsa anki gölge yansımasından saatin kaç olduğunu gösteren bir sistemdir.

                                       5-Ortunç Koyu                                  

Ada’nı n En Güzel Koyularından birisidir diyebiliriz. Mavi Bayrak ödülü ile görülmesi gereken yerlerden biri olarak listenize ekleyebilirsiniz. Burada denize girmek oldukça keyifli…

                                 6- Ayışığı Manastırı                             

300 metre rakımlı dik bir tepenin denizle birleştiği noktada yapılmıştır. Yapımı tam olarak bilinmese de 1771 veya 1795 olduğu tahmin edilmektedir. İçerisinde Kilise bulunan bu yer geçmiş dönemlerde hayvancılık yapılıyormuş…

                         7- Ayvalık Adaları Tabiat Parkı                

Bozulmamış Doğası ve tarihi yapılarıyla Kuzey Ege’nin En Değerli bölgesidir. İrili ufaklı 19 ada ve toplamda 19.624 hektar alanı kaplamaktadır. Doğa yürüyüşleri, Bisiklet Sporu, Fotoğrafçılık, Dağcılık, Botanik Gezisi, Olta Balıkçılığı, Piknik yapma gibi aktiviteler yapılmaktadır.

OKUMALISIN  Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

                                      8-Çataltepe Plajı                          

Cunda adasında Denize girilecek yerlerin başında gelen bu yer, Temiz Denizi, Kumsalı ve Sualtı Canlı çeşitliliği ile akvaryum kıvamında bir deniz gibidir. Ada’ya geldiğinizde denize girmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.

                                          9- Taş Kahve                                   

Yüzyıllardır Deden toruna miras olarak geçen bu tarihi yer, Cunda gezintinizde bir soluk alacağınız, dinlenebileceğiniz bir yerdir. Osmanlı’dan günümüze ulaşan kahve kültürünün yaşatıldığı kahve evinde mola verip Kahve içmenizi tavsiye ediyoruz.

                              10- Cunda  Sahil Çarşısı                             

Cunda Çarşısında gezmek oldukça keyiflidir. Tabiri caizse Açık hava çarşı diyebiliriz.  Birbirinden farklı hediyelik eşya satan dükkânlar,  Lokmacısı, Yaz Lezzeti olan dondurmacılarını bulabileceğiniz ve özellikle akşam saatlerinde Müzik ve Eğlence mekânları, restoran ve kafeleri ile keyif alacağınız bir yerdir. Ayrıca, Ayvalık Tostu yemenizi tavsiye ederiz.

                      Cunda Adası’na Gitmişken?                           

Girit Mutfağının eşsiz lezzetlerini denemeden, Lor Tatlısı ve Kurabiyesinin tadına bakmadan, Girit Sakızlı dondurması yemeyi, Lokma imparatoru olarak biline Saki’nin Meşhur lokmasını yemeden ayrılmayın. Ayrıca sevdiklerinize Zeytin ve zeytin yağından yapılan ürünlerden hediyelik eşya almanızı tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir