Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Samsun Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Hakkında;

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi, Samsun ilinin Terme ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Terme ilçe merkezine bağlı Dibekli Köyü sınırları içerisindedir. Terme ilçe merkezine 11 km mesafededir. Samsun merkeze yaklaşık olarak 63 km mesafede bulunmaktadır.

Cüneyd-i Bağdadi başka bir isimle Cini Bağdad olarak tanınır. İki tane türbe mevcuttur. Bu türbelerden birsi düzlük alanda iken diğeri tepede yer almaktadır.  Basit bir biçimde inşa edilmiştir. Türbede dokuz metre uzunluğunda sanduka vardır.

Türbe bugün bir adak ve ziyaret yeridir. İnanışa göre dileği olanlar türbeyi bir kez daha ziyaret etmek zorundadırlar.

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Rivayetleri

Bu türbede zatın kim olduğu net bir şekilde bilinmemektedir. Bu sebeple kim olduğuna dair birçok rivayet bulunmaktadır. İlk rivayete göre İslam ordularıyla Samsun önlerine gelen Cüneyd adlı yiğit, düzlükte savaşırken kolunun yitirir. Savaşa savaşa bir tepede şehit düşer. Kolunun ve bedeninin düştüğü yerlere birer türbe yapılır. Daha sonra kol gövdenin yanına gömülür ama ertesi gün kolun eski yerine döndüğü görülür.

OKUMALISIN  Heybeliada Camii (Meydancık Cami) Nerede - Nasıl Gidilir?

Başka bir rivayete göre türbede yatan şahsın Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri olduğudur. Fakat bu şahsın mezarının Irak’ta olduğu bilinmektedir. Bir diğer rivayet Bağdadi Haydar adlı bir emir olduğudur. Bunu en büyük sebebi Cüneyd-i Bağdadi’nin kelime anlamının Bağdatlı asker olduğu, askerin adının ise Haydar olduğu diğer ve türbe ve mezarlardaki şahısların Haydar’ın askerleri olduğu bir savaş esnasında şehit oldukları yolundadır.

En kabul gören rivayet ise Canik Emiri Cüneyd Bey olduğudur. Cüneyd Bey Selçuklu soyundan olup, Kubadoğlu sülalesindendir ve dönemin Samsun hakimidir. Şehzade Çelebi Mehmet’in tekrar Osmanlı hükümdarlığını kurduğu sırada Cüneyd Bey’in serbest kalmasına izin vermiş fakat daha sonra Amasya Valisi Hamza Bey üzerine gönderilerek büyük mücadeleler yaşanmış, Cüneyd Bey sığındığı Terme dağlarında öldürülmüş ve oraya gömülmüştür. Diğer mezarlar ise Cüneyd Bey’in askerleridir.

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Nerede?

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Samsun ilinin Terme ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Terme ilçe merkezine bağlı Dibekli Köyü sınırları içerisindedir. Samsun merkeze yaklaşık olarak 63 km mesafede bulunmaktadır. Terme ilçe merkezine 11 km mesafededir.

OKUMALISIN  Pürenli Seki Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Samsun merkezden Terme ilçe dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler. Buradan Dibekli Köyü dolmuşları ile türbeye ulaşabilirler.

Hususi araç ile Samsun merkezden gelmek isteyenler ise D010/E70 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.