Dalaman Çayı Nerede Nasıl Gidilir – Rafting Ücretleri 2024 – Muğla

Dalaman Çayı Nerede Nasıl Gidilir – Rafting Ücretleri 2024 – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dalaman Çayı Nerede – Nasıl Gidilir – Rafting Fiyatları ve Muğla Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Dalaman Çayı                     

Dalaman Çayı, Muğla ilinin Dalaman ilçe sınırında bulunan bu çay, Akdeniz ve Ege bölgelerinin sınırını oluşturmaktadır. Toplam uzunluğu 229 km, havza alanı 3.500 km²’dir

                  Dalaman Çayı Hakkında                     

Batı Torosların Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak Ortaca ve Dalaman ilçelerinin sınırlarını çizmektedir. Dalaman Çayı, Ortaca ilçesinin 8 km. güneyinden Akdeniz’e dökülür. Çay’ın çevresi Sulak bir alan olduğu için etrafında tarım yapılmaktadır. Akdeniz ve Ege bölgelerine yakın olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görmektedir.

Doğal kireçtaşı ile beslenmesinden dolayı çay hemen berrak bir görüntü alıyor, hem de rengi turkuaz mavisi şeklini almaktadır.

                        Dalaman Çayı ve Rafting                             

Rafting, 7’den 70’e herkesin ömründe bir kere tatması gereken bir duygudur. Adrenalini yüksek, Heyecanlı bir doğa sporudur. Kendinizi kanyonun ortasında akan buz gibi azgın sulara bırakıp keyifli anlar yaşamanızı sağlar. Özellikle yaz sıcaklarını düşünürsek, sizi rahatlamaktır.

Rafting için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Dalaman Çay çılgınca akan suları ile hem eğlence imkânı sunmakta hem de dinlenmek isteyenlerin uğrak noktası olmaktadır.

Dalaman Çayında çeşitli zorluk seviyesine rafting yapılmaktadır. Üst bölümün zorluk derecesi 5’dir. Alt bölüm 3-4 zorluk derecesindedir. Daha ileride Akköprü’ye gelindiğinde su akış hızı azalır, zorluk derecesi 3’e iner. Zorluk seviyeleri suyun akış hızına ve kanyonun dar ve geniş olmasıyla alakalıdır.

Azgın sularında bu duyguyu yaşarken çığlıklarınıza hâkim olamayacaksınız. Parkur süresi, ortalama 7-8 Km. Aktivite süresi suyun akış hızına bağlı olarak en az 2 saat sürmektedir.

                Dalaman Çayı Rafting Fiyatları 2024              

Rafting hizmeti veren firmalar 2022 yılı ücreti olarak 1000TL – 1500TL civarında fiyat uygulamaktadır. Bu fiyat içerisinde ulaşım, yemek ve rehberlik hizmetleri yer almaktadır.

Bu fiyatlar Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim aylarında geçerlidir.

Haftanın Her Günü / Tam Günlük Aktivite 10.00 – 17.00

                      Dalaman Çayı Nasıl Gidilir;                           

Muğla’nın Dalaman ilçe sınırlarında yer alan Çay adrenalin arayanların gözde yerlerindendir.

Fethiye ve Marmaris tatil köylerinden otobüsler kalkmaktadır, onlar yardımıyla buraya ulaşabilirsiniz.

Dalaman’a gitmenin en pratik yolu, uçak seyahatidir. Muğla Dalaman Havalimanı’ndan hareket eden taksi ve toplu taşıma araçları ulaşabilirsiniz.

  • İstanbul 870 km -13 saat sürmektedir.
  • Ankara 630 km -12 saat sürmektedir.
  • İzmir 315 4 saat -45 dakika sürmektedir.
  • Dalaman 20km- 20 dakika sürmektedir.
  • Marmaris 85 km- 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.