Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler – Muğla ilinin Güzel ilçesi olan Dalaman’da Araç ile Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler – Muğla ilinin Güzel ilçesi olan Dalaman’da Araç ile Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Dalaman İlçesi, Muğla ilinin 13 ilçesinden biridir. İlçe nüfusu, 41.000 ‘den fazladır. Dalaman, 617 km yüzölçümüne sahiptir ve 26 Mahallesi bulunmaktadır. Muğla bölgesine gelen turistlerin en çok kullandığı Dalaman Havalimanı bu ilçe sınırları içerisindedir.

 Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler 

                      1- Dalaman Çayı ve Çevresi.                            

Dalaman Çayı, Batı Torosların Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak Ortaca ve Dalaman ilçelerinin sınırlarını çizmektedir. Dalaman Çayı, Ortaca ilçesinin 8 km. güneyinden Akdeniz’e dökülür. Çay’ın çevresi Sulak bir alan olduğu için etrafında tarım yapılmaktadır.

 Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler 

 Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler 

7’den 70’e herkesin ömründe bir kere tatması gereken bir duygudur. Adrenalini yüksek, Heyecanlı bir doğa sporudur. Kendinizi kanyonun ortasında akan buz gibi azgın sulara bırakıp keyifli anlar yaşamanızı sağlar. Özellikle yaz sıcaklarını düşünürsek, sizi rahatlamaktır.

 Dalaman Çayı Rafting Fiyatları için TIKLAYINIZ…

                                     2- Sarsala Koyu                             

Dalaman ilçesi Kapukargın Mahallesi sınırında bulunmaktadır. Dalaman ilçe merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Sarsala Koyu, yemyeşil-bakir doğası, caretta carettaları, berrak denizi ile görülmeye değer bir tatil koyudur.

Çam ağaçlarının deniz ile kucaklaştığı, tertemiz denizi ve kumsalı ile bozulmamış bir yapıya sahip olan sarsala Koyu, güzelliğiyle gelen yerli ve yabancı turistlere kendine hayran bırakıyor.

Dalaman’ın Cennet Köşesi Sarsala Koyu Detaylar için TIKLAYINIZ…

                                 3- Tlas Antik Kenti                         

Seydikemer İlçesi’nin yaklaşık 15 km güney doğusunda Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mitolojide kanatlı Pegasus atının sahibi Bellaforonte’nin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. MÖ 2000’li yıllara kurulan antik kent, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir.

Antik Kent, Bölgenin en yüksek dağları olan Akdağların güneybatı eteğinde, üç yanı sarp kayalıklarla çevrili olan geniş bir düzlükte kurulmuştur. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. 

Tlos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bİlgi İçin TIKLAYINIZ.

                             4- Sarıgerme Plajı                      

Sarıgerme, Ortaca ilçesi içerisinde yer alan bir köydür ve Sarıgerme Plajı ismini bu köyden almaktadır. Ortaca bölgesinin en çok ziyaret edilen, temiz sahili ve deniziyle ön plana çıkan Sarıgerme halk plajı aslında bir halk plajıdır. Belediye tarafından işletilen yerde istediğiniz her şeye ulaşabiliyorsunuz.

Sarıgerme Plajı, Sığ denizi ve yumuşacık kumunu göz önüne alırsak çocuklu ailelerin de rahatlıkla tercih edebileceği bir yerdir. Deniz hemen derinleşmiyor. Plajın kumu özeldir. Dalgasız olması da ayrı bir güzelliktir.  Yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir.

Sarıgerme Plajı, mavi bayraklı bir plaj olmasının yanında,, Kum zambakları için de doğal bir yetişme alanı olarak bilinmektedir.Nesli tükenmek üzere olan kum zambaklarının ülke dışına çıkartılmasının yasak olduğu söylenmektedir.

Sarıgerme Halk Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Detaylı Bİlgi İçin TIKLAYINIZ.

                              5- Gökgemile Koyu                            

Dalaman ilçesi sınırlarındaki Kapıdağ Yarımadasında bulunmaktadır. Türkiye’nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı altında toplayan müstesna ilçelerinden biri olan Dalaman ilçesinde bulunmaktadır.  Gökgemile Koyu, Dalaman ilçesinin saklı koylarından bir tanesidir diyebiliriz. Sessiz sakin bir ortamı bulunan koy, genellikle tekne turlarıyla gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Gökgemile Koyu, Güneşli günleri hiç eksik olmayan bir yerdir. Koy, Ağaçlarla kaplı iki yeşil burnun arasında Akdeniz’e doğru uzanmaktadır.  Fethiye ilçesinden hareket eden günübirlik tekne turlarının uğrak yeri olan bu eşsiz koy, yaz sezonu boyunca gezginleri ağırlamaktadır.

Hamam Koyundan 20 dakikalık muhteşem bir manzara eşliğinde yürüyerek Gökgemile Koyuna varabilirsiniz. Güzel bir trekking sahası bulunuyor, Ayrıca Kamp kurmak içinde buraya gelen ziyaretçilere rastlayabilirsiniz. Özellikle sabah saatlerinde yürüyüşe çıktığınızda güneşin doğuşunu izleme keyfine varacaksınız.

Dalaman Gökgemile Koyu Nerede – Nasıl Gidilir Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

               6- Dalaman Tren İstasyonu                     

Dalaman ilçesine vakti zamanında bir tren istasyonu yapılmak istenir ve yapılırda, yapılan bu tren istasyonu ilginç hikayesiyle tarihe adını yazdırır. ‘’Dünyanın hiç tren uğramayan ilk ve tek istasyon binası’’… Bize o çok sevdiğimiz yolları hatırlatan, mükemmel Anılar, hikâyeler biriktirmemizi sağlayan bu yerler arasında bir tanesi var ki bugüne kadar duyduğumuz en ilginç hikâyesi olan tren garı olma özelliğine sahiptir. Öyküsünün özeti ise tek kelime ile “karışıklık’’

Yıl 1893, Abbas Hilmi Paşa, o sıralar son Mısır Hıdivi valisi olarak görev yapmaktaydı. Bir gün şu an ki Dalaman ilçesinin bulunduğu bölgeye gider. Av meraklısı Paşa, Bitki örtüsünü, Doğasını çok beğenince bölgeye daha sık uğramaya başladı.   Bölgeye Yollar, Depolar yaptırır. Bataklık alanı kurutturur, Mısırdan özel olarak getirttiği okaliptüs ağaçlarını diktirdi. Böylece bölgenin gelişmesini sağlamıştı Hilmi Paşa.

Dalaman’da, Üçüncü Selim’in annesi Mihrişah Hatun’a hediye ettiği bir çiftlik evi vardı. Bu ev Dalyan, Ortaca, Güzelyurt ve Dalaman’ın tamamını sınırları içine alıyordu. Koca Dalaman’ın sahibi olan Abbas Hilmi Paşa, hali hazırda bir çiftliğinin de bulunduğu Dalaman’a 1908 yılında, güzelinden bir av köşkü yaptırmaya karar verdi. Bu tarihlerde Paşa’nın bir inşaat projesi daha vardı; valisi olduğu Mısır’ın İskenderiye kentine de bir tren garı yaptıracaktı. O dönemde demiryolu yapımı Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük projelerinden biriydi.

Trenin Uğramadığı Tek İstasyon Detaylar için TIKLAYINIZ.

                              7- Günlüklü Koyu                            

Fethiye ilçe sınırında bulunmaktadır. Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. Fethiye ilçe Merkezine 17 km, Göcek kasabasına ise sadece 10 km mesafede yer almaktadır.

Koy, güneş ışığını geçirmeyen günlük ağaçlarının bulunduğu alanda yer alan yemyeşil bir doğa harikasıdır. Orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Fethiye ilçe merkezine ve çevresindeki turistik mekanlara uzak olduğu için daha sakin bir yerdir. 350 metre uzunluğunda ince kumlu bir denizi vardır. Günlüklü Koyu, adını bölgede yer alan Günlük ağaçlarından gelmektedir.

Fethiye Günlüklü Koyu – Plajı Nerede,  Nasıl Gidilir Detaylar için TIKLAYINIZ.

                     Dalaman ilçesine Nasıl Gidilir?           

Muğla şehir merkezine uzaklığı, yaklaşık 100 kilometredir. Muğla veya Fethiye’den Dalaman ilçesine ulaşmak için, Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden faydalanabilirsiniz.

Dalaman Havaalanı bölgeye gelecekler için en uygun yöntemdir. Havaalanından HAVAŞ servislerini kullanarak ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

 Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler 

Dalaman İlçesinin bazı illere olan uzaklığı;

  • Dalaman ile Ankara arası 666 km yaklaşık 8 saat
  • Dalaman ile İstanbul arası 754 km ve 9 saat, 20 dakikadır.
  • Dalaman ile İzmir arası 298 km ve 3 saat, 43 dakikadır.
  • Dalaman ile Antalya arası 238 km ve 3 saat, 28 dakikadır.
  • Dalaman ile Bursa arası 613 km ve 7 saat, 19 dakikadır.
  • Dalaman ile Balıkesir arası 471 km ve 5 saat, 50 dakikadır
  • Dalaman ile Denizli arası 191 km ve 2 saat, 34 dakikadır.
  • Dalaman ile Isparta arası 278 km ve 3 saat, 30 dakikadır.
  • Dalaman ile Afyon arası 412 km ve 5 saat, 5 dakikadır.
  • Dalaman ile Manisa arası 322 km ve 4 saat, 10 dakikadır.

 Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler 

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler

 

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.