Dalaman’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Dalaman Gezi Rehberi – Muğla

Dalaman’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Dalaman Gezi Rehberi – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dalaman’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Dalaman’ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Dalaman Gezilecek Yerler                         

           Dalaman Hakkında Kısa Bilgiler           

Dalaman İlçesi, Muğla ilinin 13 ilçesinden biridir. İlçe nüfusu, 41.000 ‘den fazladır. Dalaman, 617 km yüzölçümüne sahiptir ve 26 Mahallesi bulunmaktadır. Muğla bölgesine gelen turistlerin en çok kullandığı Dalaman Havalimanı bu ilçe sınırları içerisindedir.

Muhteşem Doğası, denizi ve tarihi kalıntılarıyla gezmeye gelen ziyaretçileri adeta büyüleyen Muğla ilinin müstesna ilçelerinden biridir. Şimdi sizlere ilçenin tüm güzelliklerden kısaca bahsedelim;

                    Dalaman İlçesinde Gezilecek Yerler               

              1- Dalaman Çayı ve Rafting                   

Dalaman Çayı, Batı Torosların Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak Ortaca ve Dalaman ilçelerinin sınırlarını çizmektedir. Dalaman Çayı, Ortaca ilçesinin 8 km. güneyinden Akdeniz’e dökülür. Çay’ın çevresi Sulak bir alan olduğu için etrafında tarım yapılmaktadır.

7’den 70’e herkesin ömründe bir kere tatması gereken bir duygudur. Adrenalini yüksek, Heyecanlı bir doğa sporudur. Kendinizi kanyonun ortasında akan buz gibi azgın sulara bırakıp keyifli anlar yaşamanızı sağlar. Özellikle yaz sıcaklarını düşünürsek, sizi rahatlamaktır. Dalaman Çayı Rafting, Rafting Fiyatları 2022 Yılı 

                          2- Sarsala Koyu                           

Muğla ili Dalaman ilçesi Kapukargın Mahallesi sınırında bulunmaktadır. Dalaman ilçe merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Sarsala Koyu, yemyeşil-bakir doğası, caretta carettaları, berrak denizi ile görülmeye değer bir tatil koyudur.

Dalaman’ın Cennet Köşesi Sarsala Koyu

Çam ağaçlarının deniz ile kucaklaştığı, tertemiz denizi ve kumsalı ile bozulmamış bir yapıya sahip olan sarsala Koyu, güzelliğiyle gelen yerli ve yabancı turistlere kendine hayran bırakıyor.  Dalaman’ın Cennet Köşesi Sarsala Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

                        3- Tlas Antik Kenti                        

Muğla ilinin Seydikemer İlçesi’nin yaklaşık 15 km güney doğusunda Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mitolojide kanatlı Pegasus atının sahibi Bellaforonte’nin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. MÖ 2000’li yıllara kurulan antik kent, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir.

Antik Kent, Bölgenin en yüksek dağları olan Akdağların güneybatı eteğinde, üç yanı sarp kayalıklarla çevrili olan geniş bir düzlükte kurulmuştur. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. Tlos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

                       4- Sarıgerme Plajı                           

Sarıgerme, Ortaca ilçesi içerisinde yer alan bir köydür ve Sarıgerme Plajı ismini bu köyden almaktadır. Ortaca bölgesinin en çok ziyaret edilen, temiz sahili ve deniziyle ön plana çıkan Sarıgerme halk plajı aslında bir halk plajıdır. Belediye tarafından işletilen yerde istediğiniz her şeye ulaşabiliyorsunuz.

Sarıgerme Plajı, Sığ denizi ve yumuşacık kumunu göz önüne alırsak çocuklu ailelerin de rahatlıkla tercih edebileceği bir yerdir. Deniz hemen derinleşmiyor. Plajın kumu özeldir. Dalgasız olması da ayrı bir güzelliktir.  Yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir. Muğla Sarıgerme Plajı, mavi bayraklı bir plaj olmasının yanında,, Kum zambakları için de doğal bir yetişme alanı olarak bilinmektedir.Nesli tükenmek üzere olan kum zambaklarının ülke dışına çıkartılmasının yasak olduğu söylenmektedir. Sarıgerme Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

                      5- Kleopatra Hamamı                   

Kleopatra Hamamı veya Koyu olarak bilinen yerin iskele kısmının bulunduğu yeri yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırına ya da hamamına ait olduğu sanılan kalıntılar bulunmaktadır. Koy adını Kleaopatra’nın yaptırdığı söylenen bu hamamdan aldığı rivayet edilmektedir. Hamamın doğusuna doğru uzanan kıyı çok derindir. Tekne turu ile gelenlerin dikkat etmesini tavsiye ediyoruz.

OKUMALISIN  Madam Marta Koyu Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Adalar / İstanbul

Etrafı ağaçlarla çevrili muhteşem görüsüyle, doğasıyla, deniz turizmi ve tekne turları için bölgenin en önemli turistik alanlarından biridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Tamamı ağaçlarla örülü bu koyun denizi içme suyu kadar berraktır ve koy, içinde adacıkların bulunduğu çok özel bir koydur. Sanki koyun kendine özel bir doğası vardır. Önümüze çıkan zeytin ağaçlarıyla, dağlardan gelen tatlı su kaynağı ile muhteşem bir yerdir. Göcek Mavi Tur: Kleopatra Hamamı Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

                       6-Kapıdağ Yarımadası                  

Muğla ilinin Dalaman ilçe sınırları içerisinde yer alan bir yerdir. Batı Akdeniz Bölgesinin en büyük ikinci yarımadası olarak bilinmektedir. Sarsala ile Hurmalı koyları arasında kalan bölümdür. Kapıdağ yarımadası, Muhteşem koyları, burun ve adaları ile süslenmiş eşsiz güzellikte bir adadır. Yarımada, yüksek tepeler ve tarihi kalıntılar ile çevrilidir.

Tarihle iç içe olan muhteşem bir yerdir. Şerefler, Kayadibi, Çöğmen, Gürleyik ve Bozbel mahalleleri, tarihi kalıntıların yoğun olduğu yerlerdir. Kaya mezarları, kaleler, su sarnıçları, türbeler, antik şehirler, köprüler ve tarihi su değirmenleriyle adeta tarihi yaşıyorsunuz. Muğla Dalaman Kapıdağ Yarımadası Nerede – Nasıl Gidilir?

                    7- Oktapolis Antik Kenti                   

Antik Kentin ismi, mezarlardaki kitabelerden okunmuştur ve “Sekiz Şehir” anlamına gelmektedir. Dalaman ilçesinin Kayadibi köyünün kuzey bölümünde bulunan kayalıklarda, mezar kalıntıları, surlar ve surlar içinde kiler ve mesken kalıntıları vardır. Bu kalıntılarılar, Likya dönemine aittir.

Ptolemaios ve Herbez tarafından şehrin ismi mezarlardaki kitabelerden okunarak OKTAPOLİS SEKİZ ŞEHİR adını aldığı saptanmıştır. Antik şehirde bazı dönemlerden kaldığı belirtilen şehir kalıntıları bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kalıntıların Roma ve Bizans zamanında kaldığı belirlenmiştir. Oktapolis Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

                         8- Gökgemile Koyu                         

Muğla ilinin Dalaman ilçesi sınırlarındaki Kapıdağ Yarımadasında bulunmaktadır. Türkiye’nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı altında toplayan müstesna ilçelerinden biri olan Dalaman ilçesinde bulunmaktadır.  Gökgemile Koyu, Dalaman ilçesinin saklı koylarından bir tanesidir diyebiliriz. Sessiz sakin bir ortamı bulunan koy, genellikle tekne turlarıyla gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Gökgemile Koyu, Güneşli günleri hiç eksik olmayan bir yerdir. Koy, Ağaçlarla kaplı iki yeşil burnun arasında Akdeniz’e doğru uzanmaktadır.  Fethiye ilçesinden hareket eden günübirlik tekne turlarının uğrak yeri olan bu eşsiz koy, yaz sezonu boyunca gezginleri ağırlamaktadır. Hamam Koyundan 20 dakikalık muhteşem bir manzara eşliğinde yürüyerek Gökgemile Koyuna varabilirsiniz. Güzel bir trekking sahası bulunuyor, Ayrıca Kamp kurmak içinde buraya gelen ziyaretçilere rastlayabilirsiniz. Özellikle sabah saatlerinde yürüyüşe çıktığınızda güneşin doğuşunu izleme keyfine varacaksınız. Dalaman Gökgemile Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

               9- Dalaman Asma Eski Köprü              

Romalılar tarafından M.S. 3. yüzyılda Dalaman Çayı üzerine yapıldığı tahmin edilen, 30 metre yükseklikte ve 50 metre uzunluğundaki tarihi Asma köprü, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerini Muğla merkeze bağlamak için inşa edilmiştir.

OKUMALISIN  Amasya Gözlek Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Tarihi Asma Köprü-Akköprü, turizm sezonunda çok sayıda turistin rafting yaptığı, Türkiye’nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman Çayı parkuru üzerinde yer almaktadır. Üç ayak üzerinde iki kemerden oluşan bu estetik yapı, yaz aylarında raftingcilerin adrenalin dolu çığlıklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ak köprü ismini yapımında kullanılan taşların beyaz olması sebebiyle bu isimle anılmaktadır. İki yakayı veya vadiyi birbirine bağlayan geçitler olarak bilinen köprüler, tarih boyunca medeniyetlerin gelişmesine ve birbirleriyle ilişkiye geçmesine ve ticaret yapmalarına vesile olmuştur. Dalaman Asma Eski Köprü Nerede – Nasıl Gidilir?

10- Trenin Uğramadığı Tek İstasyon: Dalaman Tren İstasyonu

Muğla ilinin Dalaman ilçesine vakti zamanında bir tren istasyonu yapılmak istenir ve yapılırda, yapılan bu tren istasyonu ilginç hikayesiyle tarihe adını yazdırır. ‘’Dünyanın hiç tren uğramayan ilk ve tek istasyon binası’’… Bize o çok sevdiğimiz yolları hatırlatan, mükemmel Anılar, hikâyeler biriktirmemizi sağlayan bu yerler arasında bir tanesi var ki bugüne kadar duyduğumuz en ilginç hikâyesi olan tren garı olma özelliğine sahiptir. Öyküsünün özeti ise tek kelime ile “karışıklık’’

Yıl 1893, Abbas Hilmi Paşa, o sıralar son Mısır Hıdivi valisi olarak görev yapmaktaydı. Bir gün şu an ki Dalaman ilçesinin bulunduğu bölgeye gider. Av meraklısı Paşa, Bitki örtüsünü, Doğasını çok beğenince bölgeye daha sık uğramaya başladı.   Bölgeye Yollar, Depolar yaptırır. Bataklık alanı kurutturur, Mısırdan özel olarak getirttiği okaliptüs ağaçlarını diktirdi. Böylece bölgenin gelişmesini sağlamıştı Hilmi Paşa.

Dalaman’da, Üçüncü Selim’in annesi Mihrişah Hatun’a hediye ettiği bir çiftlik evi vardı. Bu ev Dalyan, Ortaca, Güzelyurt ve Dalaman’ın tamamını sınırları içine alıyordu. Koca Dalaman’ın sahibi olan Abbas Hilmi Paşa, hali hazırda bir çiftliğinin de bulunduğu Dalaman’a 1908 yılında, güzelinden bir av köşkü yaptırmaya karar verdi. Bu tarihlerde Paşa’nın bir inşaat projesi daha vardı; valisi olduğu Mısır’ın İskenderiye kentine de bir tren garı yaptıracaktı. O dönemde demiryolu yapımı Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük projelerinden biriydi. Trenin Uğramadığı Tek İstasyon: Dalaman Tren İstasyonu

                           Dalaman’da Ne Yenir?                             

En ünlü yöresel lezzetleri olan tarhana çorbası, Çökertme kebabı, Döş dolması, Ekşili balık, Kefal dolması, Keşkek, Oğlak yahni, Börülce ekşilemesi, Kaya koruğu salatası, Muğla halkası ve lokma tatlısını yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri olarak cennet olan ilçe ’de her çeşit balığı taze taze tüketebilirsiniz.

                          Dalaman’a Nasıl Gidilir?                           

Muğla şehir merkezine uzaklığı, yaklaşık 100 kilometredir. Muğla veya Fethiye’den Dalaman ilçesine ulaşmak için, Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden faydalanabilirsiniz.

Dalaman Havaalanı bölgeye gelecekler için en uygun yöntemdir. Havaalanından HAVAŞ servislerini kullanarak ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

Dalaman İlçesinin bazı illere olan uzaklığı;

  • Dalaman ile Ankara arası 666 km yaklaşık 8 saat
  • Dalaman ile İstanbul arası 754 km ve 9 saat, 20 dakikadır.
  • Dalaman ile İzmir arası 298 km ve 3 saat, 43 dakikadır.
  • Dalaman ile Antalya arası 238 km ve 3 saat, 28 dakikadır.
  • Dalaman ile Bursa arası 613 km ve 7 saat, 19 dakikadır.
  • Dalaman ile Balıkesir arası 471 km ve 5 saat, 50 dakikadır
  • Dalaman ile Denizli arası 191 km ve 2 saat, 34 dakikadır.
  • Dalaman ile Isparta arası 278 km ve 3 saat, 30 dakikadır.
  • Dalaman ile Afyon arası 412 km ve 5 saat, 5 dakikadır.
  • Dalaman ile Manisa arası 322 km ve 4 saat, 10 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.