Dalyan Gezi Rehberi

Dalyan Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dalyan Gezi Rehberi  – Muğla  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Dalyan Nerede;

Fethiye ile Marmaris arasında kalan Dalyan, Muğla’nın Ortaca İlçesine bağlı 5 bin nüfuslu bir ufak bir beldedir.

Dalyan Gezimiz Hakkında;

Deniz ile Kanal arasına sıkışmış huzur kokan bir yerdir burası. Belki de o yüzden halen doğal güzelliğini koruyor. Denize uzak olan bu şirin yerden denize 2 türlü ulaşılıyor. Biri kara yoluyla diğeri tekneyle. Ama bana göre tekneyle gidilen yer daha temiz o kadar temiz ki kocaman bir caretta caretta ile karşılaşma ihtimaliniz bile var ki ben karşılaşmıştım … özellikle yabancı turistlerin en rağbet gösterdiği yer o taraf. Her şeyde olduğu gibi ülkemizin tadını çıkaran onlar. Kara yolunda da gidilirse de çok güzel bir manzara eşlik ediyor. Bir taraf orman, bir tarafta sizi karşılayan küçüklü büyüklü göller manzara muhteşem zaten … o yol seni bu sefer damakları çatlatacak küçük bir aile işletmesine götürüyor.

Dalyanın denizi kum ve sığ çok güzel ama saat 4’den çok dalgalanmaktadır. O yüzden sabahtan gitmek çok mantıklı. Sahilde duş, wc. ve karnınızı doyurabileceğiniz yerler var. Herkese hitap ediyor yani

Dalyan Geceleri;

Dalyanın gecesi ise daha güzel çok gurultu yok. Her yerden bangır bangır müzik sesi gelmez ama tezgahlar ısıl ısıl. Bence herkesin hoşuna gidecek bir çarsısı var. Tavsiye edilir. Gezersin dolaşırsın dondurmanı yersin yorulunca kanal kenarındaki koanos antik kentine karsı belediyenin işlettiği koanos cay bahçesinde oturursun. Fiyatları çok uygun dilediğin her şeyi bulabilirsiniz. Düz alan yeşillik ayaklarınızı çıkarıp bütün bir yılın yorgunluğu enerjisini toprağa bırakmak gerçekten çok güzel oluyor.

Dalyan’da Güne Uyanmak;

Dalyanın sabahın ise; horoz sesleri eşliğinde uyanırsın en azından ben öyle uyanıyordum. Kaldığım apart otel biraz çarsıdan uzaktı. Gece kaçta yatarsam yatıyım havasından sanırım sabah yine 6.30 uyanır apartın sahibi Mehmet abiyle tüm dalyan bisikletle turlayıp dönüşte de ekmeğimizi alıp apart geçerdik. Herkes uyurken sabahın o serinliği insanın yüzünü hissetmesi o kadar Güzel bir duygu ki kesinlikle tavsiye edilir. Tabi ekmeği de öyle basit geçmemek gerekir sokak ayrı bir sokak köylü kadınları yaptıkları gözlemelerle sokağı mis gibi kokutur.

OKUMALISIN  Hızırşah Kültür Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Eğer Pazar gezmeyi seviyorsanız cumartesi günleri dalyanın pazarı var. Çok güzel   her şey taze fiyatlarda normal. Zaten dalyan tam bir memur kesimi fiyatlar konusunda hiçbir sekide hayal kırıklığı yasamıyorsunuz. Tabı kanal kıyısındaki restoranlar hakkında bir fikrim yok. Çünkü hiç oturmadım. Aynı pazarı meşhur olan Köyceğizlerde görebilirsiniz. Şirin bir yer eğer vaktiniz varsa gidin derim.

Benim hiç yapmadığım bir şey daha var yat turları. Ekincik koyu, Köyceğiz, sultaniye kaplıcaları gibi yerlere götürüyor diye biliyorum. Onun dışındadır bir bilgim yok.

Dalyan’da Neler Yapılır;

Muhteşem bir doğal güzelliği bulunan Dalyanda, Tekne Turlarıyla güzel bir gezinti yapabilir, Caretta Caretta’ların Muayene edildiği hastaneyi ziyaret edebilir, Kaplıcalarda keyifli anlar yaşayabilir, Şirin bir yer olan Köyceğiz’e eğer vaktiniz varsa gidin derim. Gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler verirsek;

Dalyan’a Gitmişken Gezilecek Yerler;

İz tuzu Plajı

İz tuzu Plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı Dalyan yakınlarında yer alan altın sarı kumsalı ile dünyaca ünlü bir plajdır. Plaj o kadar ünlü ki The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda doğa harikası, Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan’daki İz tuzu Plajı’nı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan edilmiştir.

Dalyan İz tuzu Plajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz’ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Bu kumsala Caretta Caretta (Loggerhead) türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül’e akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz. İztuzu Plajı Gezisi İçin Tıklayın

Yuvarlak Çay

Dalyanda yakın gezilecek yerler arasında yuvarlak cay var. Suyu buz gibi orada yüzmek için biraz yürekli olmak gerekir gerçekten çok soğuk. Çayın yanında yemek yiyebileceğim de bir suru tesis var. Fiyatlar da öyle yedikten sonra içine oturacak kadar pahalı değil. Görülmesi şiddetle tavsiye edilir.

Kaplumbağa Hastanesi;

Birde kara yolunda gidildiğinde caretta’ların hastanesi var. Yaralı olan hayvanlar oraya getirilip tedavi ediliyor. Çocuklu aileler için gerçekten görülmesi gereken bir yer.

Kaunos Antik Kenti

Muğla Dalyan’a yakın Köyceğiz sınırları içinde bulunan, bir diğer adı da “Kbid” olan antik kent. Dalyan Boğazı’nın öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre Miletus’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya- Likya sınırında kurulmuştur.

OKUMALISIN  Milas Gezi Rehberi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile ziyarete gelenleri tarihte yolculuk yaptırıyor.

Kaunos Kral Mezarları

Geçmiş yıllardan günümüze kalan en önemli tarihi eserler arasında gösterilmektedir. Balıklar Dağı’nın güney kayalıklarında taşların oyulmasıyla yapılan muhteşem anıt mezarlar 2500 yıldır oradalar.

Kayalıkların sağ tarafında altı adet tapınak tipli mezar kayaların ince ince bir heykeltıraş inceliğiyle oyularak yapılmıştır. Hünerli taş ustalarının ellerinden çıkmış kaya mezarları parmak ısırtacak kadar güzelliktedir. Antik mezarlardaki bu taş işçiliğini günümüzde hiçbir yerde bulamazsınız.

Sülüklü Göl (Sülüngür Gölü)

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan Köyceğiz–Dalyan kanalının lagün şeklinde oluşturduğu en güzel göldür, Sülüngür Gölü. Kaplumbağalar için önemli bir yumurtlama alanıdır.

Çam ağaçlarıyla çevrili bu güzel alanın Uzunluğu 2 kilometreyi, genişliğiyse 1,5 kilometreyi bulmaktadır. Sülüngür gölünü ziyaret için en güzel zaman gün batımı saatleridir.

Sultaniye KaplıcalarıÇamur Banyosu Dalyan

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e ulaştıran Dalyan Boğazı ile birleştiği yere yakın bir yerdedir. Dalyan’a 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Çamur Banyosu, Bilimsel açıdan bir kanıtı olmasa da yerli halk tarafından faydası olduğu söylenmektedir.

Çamuru vücudunuza sürdüğünüz de kırışıklıkların azaldığı ve derinin gerildiği söyleniyor. Ayrıca, Romatizma hastalıklarına, Bel ağrılarına, Metabolizma bozukluklarına ve cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Muğla ilinin ortaca ilçesine bağlı olan Dalyana gerek karayolu gerekse Havayoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Dalyan-İstanbul arası 825 km
  • Dalyan-Ankara arası 700 km
  • Dalyan–İzmir arası 325 km
  • Dalyan-Muğla arası 78 km
  • Dalyan-Marmaris Arası 90 km
  • Dalyan-Ortaca arası 12 km

Otobüsle gelecekler Ortaca otogarına geldikten sonra, Minibüs yardımıyla 15 dakika içinde Dalyana gelebilirler.

Marmaris’ten gelmek isteyenler, Köyceğiz dolmuşlarıyla Köyceğiz’e gelip, daha sonra dalyan dolmuşlarına binerek gelebilirler,

Dalaman Havaalanı, Dalyan’a en yakın yerdir. İstanbul-Ankara’dan diret uçuşlar bulunmaktadır. Dalaman Havaalanı—Dalyan arası 28 kilometredir.

Bu güzel makaleyi bizimle paylaşan Sn. Ayşın Çakır’a teşekkür ediyoruz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.