Dambat (Yolluyazı) Çermiği Nerede – Nasıl Gidilir – AĞRI

Dambat (Yolluyazı) Çermiği Nerede – Nasıl Gidilir – AĞRI

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dambat (Yolluyazı) Çermiği Nerede – Nasıl Gidilir – Ağrı’da Bulunan Kaplıcalar ve İçmeler Hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Dambat Çermiği Hakkında Bilgiler                     

Dambat (Yolluyazı) Çermiği, Ağrı ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır Ağrı merkeze bağlı Yolluyazı (Dambat) köyünde bulunmaktadır. Ağrı şehir merkezine yaklaşık 5 km mesafededir. Murat Nehri kıyısında yer almaktadır.

Dambat (Yolluyazı) Çermiği suları yerden fışkırarak çıkmaktadır. Kaynak her yıl yer değiştirmektedir. Kaplıcanın tuzlu, kükürtlü ve çamurlu olan suyu çok şifalıdır. Fakat kapalı bir yerde kalınca zehirleme yaptığından sabit bir havuz içine alınmamıştır. Bulunduğu köyün eski ismi Dambat yeni ismi ise Yolluyazı’dır.

Bu çermiğin suları şifa bulmak isteyen kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Tesisi olmaması dezavantaj olsa da sunduğu şifa sayesinde şifa bulmak isteyenleri kendisine çekmektedir. Deri ve romatizma hastalıklarına iyi gelir. Yara, çıban, sivilce üzerinde iyileştirici özelliği vardır.

OKUMALISIN  Marmara Bölgesi’nin İlk Cam Terası – Ayrı Gezegen Cam Teras - Kocaeli

Yeterli konaklama tesisleri yoktur. Ağrı merkezine olan yakınlığı nedeniyle konaklama Ağrı’da yapılabilir.

               Dambat (Yolluyazı) Çermiği Nerede?                  

Dambat Çermiği, Ağrı ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır Ağrı merkeze bağlı Yolluyazı (Dambat) köyünde bulunmaktadır. Ağrı şehir merkezine yaklaşık 5 km mesafededir. Murat Nehri kıyısında yer almaktadır.

                 Dambat (Yolluyazı) Çermiği Nasıl Gidilir?          

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler kent merkezinden kalkan Yolluyazı (Dambat) köyü servisleriyle buraya ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ağrı merkezden D965 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.