Damlataş Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Damlataş Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Mağaranın oluşumu ve tarihçesi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Damlataş Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Damlataş Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Mağaranın oluşumu ve tarihçesi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mağara, Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Alanya ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer alan karstik mağaradır. Mağara, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısındadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak da bilinmektedir. Antalya il merkezine yaklaşık olarak 133 km mesafededir.

  Damlataş Mağarası Nasıl Bulunmuştur? 

Damlataş Mağarası, arkeologlar tarafından M.Ö. 1015 bin yılları arasında tarihlendirilmektedir. 1948 yılında vapur iskelesi inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur. Birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır.

             Mağara ve Şifalı Suların Özellikleri…..  

Mağaranın giriş kısmında 50 metrelik bir geçit vardır. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra silindirik bir boşluğa gelinir. Buradan mağaranın tabanına inilir. Mağara, sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları nedeniyle Damlataş adını almıştır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da ünlüdür.

damlataş mağarası

damlataş mağarası

Müzmin bronşit tedavilerinde çok faydalıdır. Doktor kontrolünde mağarada belli bir süre oturarak 21 günlük tedavi kürü uygulayan hastalar vardır. Mağaranın havası yaz kış değişmez; sıcaklık 22 santigrat derece, rutubet yüzde 95, sabit basınç 760 mm’dir. Mağaranın havasında yüzde 71 azot, yüzde 20,5 oksijen, on binde 2,5 karbondioksit ve bir miktar radyoaktivite ile iyonlar bulunmaktadır.

                      Mağarada Astım Tedavisi…           

damlataş mağarası

damlataş mağarası

Mağara içerisinde yer alan hava ve gazlardan dolayı astım hastalığına iyi geldiği, hatta zaman zaman bu hastalığı tamamı ile geçirebildiği söylenmektedir. Mağaradaki karbondioksit oranının yüksek oluşu ve nem oranının %90’ın üzerinde oluşu sayesinde mağara astım hastalarına şifa olabilmektedir. Astım hastaları için özel olarak düşünülen tedavi sistemi ise tüm astım hastalarının, mağaranın turistlere henüz açılmadığı sabah saatlerinde mağaraya gelmelerini ve orada 4 saat geçirmelerini sağlıyor.

Hastalar 21 gün boyunca her sabah 06:00 ile 10:00 arasında mağaranın içerisinde zaman geçirerek tedavi oluyorlar. Mağaraya girişler astım hastaları için daha indirimli olmaktadır. Bu cüzi miktarın ise sadece sembolik amaçla alındığı bilinmektedir.

        Damlataş Mağarası Giriş Ücreti 2024    

Tam bilet: 60 TL olup, öğrencilere 30 TL’dir.

 Şehit ve Gazi yakınları, Engelli vatandaşlarımız, 0-6 yaş ve 65 yaş üstü olanlar ÜCRETSİZ ziyaret edebilirler.

Müzekart geçerli değildir.

           Mağara Ziyaret Saatleri          

Mağara, 10:00-19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  Damlataş Mağarası’na  Nasıl Gidilir?   

Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan Mağara, Alanya Marinasına 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mağaraya bölgede en yakın bulunan yer ise Yeni Yüz Yıl Atatürk Parkı olarak belirlenmiştir.  Mağaraya aracınız ile Alanya merkezden yaklaşık 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.