Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi) Nerede – Nasıl Gidilir?

Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi) Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi)

Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi), Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Caminur Mahallesinde bulunur.

Hicri 17. yılında Hz. Ömer devrinde Tarsus fethedilince Danyal Peygamberin naaşı Yahudiler tarafından çalınmaması çeşitli önlemler alınmıştır. Hz. Ömer’in emri üzerine mezarın bulunduğu yer daha derin bir şekilde kazılmıştır. Ardından üzerinden de Berdan Nehrinden gelen ufak bir çayın suyunu kabrin üzerinden geçecek şekilde akıtıp hiç kimsenin kabre el sürmeyeceği şeklinde emniyete alınmıştır. Nitekim caminin son tamiratı sırasında alanda yapılan kazı sonucu mezar ortaya çıkarılmış ve çevre düzenlemesi yapılarak 2014 yılından itibaren Danyal Peygamberin Kabri olarak ziyarete açılmıştır.

Danyal Peygamberin Hayatı

Danyal Peygamber, 2. Babil Kralı Nebukadnesar (MÖ 605-562) zamanında yaşamış, Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir. Rivayete göre Babil Kralı rüyasında İsrailoğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını bildirmesi üzerine İsrailoğullarından doğan erkek çocukların öldürülmesini emretmiştir. Bu nedenle Danyal Peygamber doğunca onu dağ başında bir mağaraya bırakmıştır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan himayesinde büyüyen Danyal, delikanlı olunca kavmi arasına karışmıştır. Bir kıtlık senesinde Tarsus’a davet edilen Danyal Peygamber’in Tarsus’a gelmesiyle birlikte bolluk olmuş. Bu nedenle Danyal Peygamber Babil’e geri gönderilmemiş, ölünce de Tarsus’ta şimdiki Makam Camisi olarak anılan yere gömülmüştür.

OKUMALISIN  Aydın Sazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi) Nerede?

Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi) Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Caminur Mahallesinde bulunur.

Danyal Peygamber Cami (Makam Camisi) Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Cami Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.