Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kocaeli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

 Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi, Kocaeli ilinin Darıca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul’a ve İzmit’e yaklaşık olarak aynı mesafede bulunmaktadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi ilk olarak Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Kuş Cenneti ve Botanik Parkı adıyla 1991 yılında kurulmuştur. 80 dönümlük arazi üzerinde kurulmuştur. İş adamı Faruk Yalçın’ın çabaları ile kurulan ve halka sunulan hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesi giderlerini karşıladığından buraya Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi adı verilmiştir. Öncelikli kuruluş amacı nesli tükenmekte olan canlıların bakımını üstlenip soylarını devam ettirmeleridir. Burası 1993 yılında halka açılmıştır. Burası hayvanat bahçesi olmasının yanı sıra aynı zamanda kuş cenneti ve bir Botanik park olarak da karşımıza çıkmaktadır. Hayvanat bahçesinde 286 hayvan türü ve yaklaşık 3600 üzerinde hayvan bulunuyor. Botanik park kısmında ise 600 çeşit bitki türü ve 8000‘i aşkın bitki yer alıyor.

OKUMALISIN  Tuzla Termal Tesisleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Burası Gergedan Samir, çift şeklinde zürafa, eş olarak ayılar, aslan, penguenler, kızıl panda, jaguar, zebra, yırtıcı kaplanlar, kaplumbağa, timsah, maymun türleri, köpekgillerden türler, kedigillerden türler arasında bulunan aslan ve kaplan gibi farklı türler, mirketler, lemurlar, uçan sincap gibi birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Kuş cenneti kısmında dünyanın farklı noktalarından gelmiş olan onlarca kuş çeşidi bulunmaktadır. Botanik bahçesinde ise birbirinden farklı bitki türleri yer almaktadır.

Ayrıca İçinde müzeler, hediyelik eşya dükkânı, kafeteryalar, çocuk parkı yer almaktadır. Burada canlıları gözlemleyerek fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca panolardan canlılar hakkında detaylı bilgi de alma şansına sahipsiniz. Özellikle doğa sevenlerin, araştırmacıların, hayvan severlerin ve çevrecilerin kesinlikle gitmesi gereken bir yer. Bunun yanı sıra okul gezilerinde tüm öğretmen ve öğrencilerin özellikle yoğun talep gösterdiği bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çocukların çok keyif aldığını söyleyebilirim. İstanbul’a yakın olması da burayı cazip kılan etkenler arasındadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti 2019

Hayvanat Bahçesi Bilet Fiyatları;

4-17 Yaş :             35 TL

OKUMALISIN  Maşukiye Gezi Rehberi

Yetişkin :             55 TL

65 Yaş Üzeri :     20 TL

0-3 Yaş :               Ücretsiz

Darıca Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Darıca hayvanat bahçesine 09.30- 18.00 saatleri arasında giriş yapılabilmektedir.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Darıca Hayvanat Bahçesi, Kocaeli ilinin Darıca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul’a ve İzmit’e yaklaşık olarak aynı mesafede bulunmaktadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne toplu taşıma ve hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Buraya hususi aracınızla gelmek için İstanbul-Ankara otobandan veya E5 üzerinden Çayırova’yı geçince Darıca sapağına dönmeniz gerekmektedir. Bayramoğlu tabelasının takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

İstanbul’dan Darıca Hayvanat Bahçesi’ne 2005 yılından beri toplu ulaşım imkânı bulunmaktadır. Toplu taşıma ile gelebilmek için Üsküdar’dan Harem-Gebze seferini düzenleyen minibüsleri kullanabilirsiniz. Minibüsten Çayıroğlu durağında inip Darıca’ya giden 501 Nolu minibüslere binerek hayvanat bahçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim veya Kadıköy üzerinden kalkan belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

400 numaralı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüslerini kullanarak  ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.