Datça Ilıca Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Datça Ilıca Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Datça Ilıca Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?- Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Datça Ilıca Gölü

Ilıca Gölü Muğla ilinim Datça İlçe merkezinde Taşlık Plajı’nın güneybatı yönünde denizin hemen yanı başındadır. Şifalı olarak da bilinen Ilıca Gölü, denize sadece 50 metre uzaklıkta yer almaktadır.

Ilıca Gölü Antik Roma’dan günümüze kalan şifalı göl veya sodalı göl olarak da bilinmektedir. Denizle karanın birleştiği yerde dağın eteklerinden doğan bir su kaynağıyla beslenmektedir. Kükürtlü suya sahip Ilıca Gölü, özellikle sedef ve mantar hastaları tarafından rağbet görmektedir. Kimilerinin Bizans havuzu da dedikleri ve bazı dertlere deva geldiği söylenen Ilıca Gölü’nün suyu ve çamuru özellikle Datça’ya gelen yerli ve yabancı tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Ilıca Gölünde yüzülebiliyor ve denize dökülen suyun altında masaj etkisi yapan doğal duştan yararlanılıyor. Denize döküldüğü bölümde ise küçük bir şelale oluşmaktadır. Gün boyu Ilıca Gölü’ne akın eden vatandaşlar, romatizmal ağrılardan ve cilt hastalıklarından kurtulmak için çamur banyosu yaparak şifa arıyor. Göle girmek ya da şelale altında oturmak için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

OKUMALISIN  Datça Kargı Koyu Nerede - Nasıl Gidilir - Muğla Gezilecek Yerler?

Ilıca Gölünü ziyaret için en uygun dönem Nisan Ekim ayları arasıdır.

Datça Ilıca Gölü Nerede Nasıl Gidilir?

Ilıca Gölü Muğla ilinim Datça İlçe merkezinde Taşlık Plajı’nın güneybatı yönünde denizin hemen yanı başındadır. Şifalı olarak da bilinen Ilıca Gölü, denize sadece 50 metre uzaklıkta yer almaktadır.

Datça ılıca gölüne ulaşmak için öncelikli olarak Datça’ya ulaşmanız gerekmektedir. Datça’ya karayolu, denizyolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Datça ılıca gölü merkezde yer almaktadır. Bu yüzden belde merkezine ulaştıktan sonra 500 metre sonra göle ulaşıyorsunuz.

Kara Yolu

Datça’ya karayoluyla Marmaris üzerinden gidebilirsiniz. Ayrıca Marmaris-Datça arası 70 km. Marmaris’ten düzenli dolmuş ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Hava Yolu

Dalaman Havalimanı ile Datça arası ise toplam 178 km. Dalaman havaalanından 1 Haziran – 15 Ekim tarihleri arasında tarifesiz seferler ile karşılıklı 4-6 kez yolcu transferi yapılmaktadır.

Deniz Yolu

Datça – Bodrum arasında yaz aylarında, düşük sezonda her gün sabah ve akşamüstü olmak üzere günde karşılıklı iki feribot seferleri yapılmaktadır.  Yaz aylarında ise her gün karşılıklı 4 feribot seferi yapılmaktadır. Deniz yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

OKUMALISIN  Akbük Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?

Feribot yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Feribot yolcuları için Datça ile Körmen Limanı arasında servis otobüsü vardır.  Feribotlara yolcular dışında bisiklet, motosiklet, otomobil ve karavan da alınıyor. Ancak, aracınız varsa önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Datça’nın Bazı Yerlere Uzaklıkları

  • Datça Marmaris’e 70 km,
  •  Muğla’ya 125 km,
  • İzmir’e 330 km,
  • Ankara’ya 708 km,
  • İstanbul’a 882 km
  • Antalya’ya ise 394 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.