Datça Reşadiye Nerede – Nasıl Gidilir?

Datça Reşadiye Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Datça Reşadiye Nerede – Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Datça Reşadiye

Reşadiye Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Reşadiye Datça ilçesinin üç mahallesinden biri ve Datça’ya girişte ilk mahalledir.

Reşadiye tarihi yapısını korumak için sit alanı ilan edilen yerleşim bölgesidir. Bir rivayete göre adını Sultan Reşat’tan aldığı söylenmektedir. 1908 yılına kadar bu bölgede Reşadiye ismine rastlanmıyor, Reşadiye mahallesinin ismi de belgelerde Elaki karyesi diye geçiyor. Karye çoğu kez köy anlamında kullanılıyor. Sultan Reşad’ın tahta çıkmasından sonra yarımada Reşadiye adını alıyor, Cumhuriyetin ilk yıllarında da Datça olarak değiştiriliyor. 1928 de Dadya nahiyesi Reşadiye merkez olmak üzere Datça adı altında ilçe yapılıyor.

Reşadiye dev çınarlı meydanları, begonvil, incir, dut, zeytin ve badem bahçeleri ile karşımıza çıkmaktadır. Orijinal halini günümüze dek koruyan taş evleri görmeye değerdir. ayrıca minik meydanı, kahvehanesi köyün ilgi çeken kısımlarıdır.

Bu köyde yer alan Osmanlı Muğla Valisi Mehmet Ali Ağa’nın tarihi konağı, 2002-2004 yılları arasında restore edilerek otele dönüştürülmüştür. Kesinlikle gitmenizi tavsiye edeceğim bir yerdir bu konak.

OKUMALISIN  Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Datça Reşadiye Nerede ve Nasıl Gidilir?

Datça Reşadiye Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Reşadiye Datça ilçesinin üç mahallesinden biri ve Datça’ya girişte ilk mahalledir.

Datça’ya karayolu, denizyolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Reşadiye mahallesine gelmek için Datça merkeze ulaşmanız gerekmektedir. Tabiki hususi aracınız varsa merkeze uğramadan buraya ulaşabilirsiniz.

Kara Yolu

Datça’ya karayoluyla Marmaris üzerinden gidebilirsiniz. Ayrıca Marmaris-Datça arası 70 km. Marmaris’ten düzenli dolmuş ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Hava Yolu

Dalaman Havalimanı ile Datça arası ise toplam 178 km. Dalaman havaalanından 1 Haziran – 15 Ekim tarihleri arasında tarifesiz seferler ile karşılıklı 4-6 kez yolcu transferi yapılmaktadır.

Deniz Yolu

Datça – Bodrum arasında yaz aylarında, düşük sezonda her gün sabah ve akşamüstü olmak üzere günde karşılıklı iki feribot seferleri yapılmaktadır.  Yaz aylarında ise her gün karşılıklı 4 feribot seferi yapılmaktadır. Deniz yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Feribot yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Feribot yolcuları için Datça ile Körmen Limanı arasında servis otobüsü vardır.  Feribotlara yolcular dışında bisiklet, motosiklet, otomobil ve karavan da alınıyor. Ancak, aracınız varsa önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

OKUMALISIN  Ergan Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir?

Datça’nın Bazı Yerlere Uzaklıkları

  • Datça Marmaris’e 70 km,
  •  Muğla’ya 125 km,
  • İzmir’e 330 km,
  • Ankara’ya 708 km,
  • İstanbul’a 882 km
  • Antalya’ya ise 394 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.