Datça’nın En Güzel 5 Koyu

Datça’nın En Güzel 5 Koyu

Datça, Ege’nin Binlerce yıllık tarihi ve doğal güzelliklerini, Bozulmamış doğası, sakin hayatı, masmavi kıyıları ve berrak koyları ile mavi ile yeşilin, kekik ve balın birleştiği muhteşem bir yerdir. Şimdi sizlere Datça’nın En Güzel 5 Koyu Hakkında Bilgiler Veremeye Çalışacağız.

1- Datça Palamutbükü Koyu – Plajı

Palamutbükü Koyu ve Plajı Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Datça ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur.

Palamutbükü sahili Datça’nın en uzun sahillerinden birisidir. Ayrıca Datça’nın en güzel koyu olarak bilinmektedir. Denizi oldukça berrak ve temizdir. Plajı kumlarla kaplıdır. Denizi ise yavaş yavaş derinleştiği için özellikle çocuklu aileler tarafından ve yüzmeyi az bilen kişiler tarafından yoğum ilgi görmektedir.

Teknelerin durak noktası olan Palamutbükü limanında ufak ve güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Buradaki teknelerle turlara çıkarak yakın koylara ve başka doğal güzellikleri gezintiye gidebilirsiniz. Palamutbükü limanı deniz yoluyla seyahat edenler için güvenli bir limandır. Hafta sonları Datça merkezinden birçok kişi sahildeki lokantalarda oturmak, denize girmek amaçlı burayı ziyaret etmektedir. Datça Palamutbükü Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

2- Datça Ovabükü Koyu – Plajı

Ovabükü Koyu ve Plajı Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla merkezine yaklaşık olarak 125 kilometre uzaklıktadır ve Datça merkeze 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Koy ovaya benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Plaj 600 metre uzunluğundadır. Plajı kumdan oluşmaktadır. Deniz kısmı taşlık olsa da rahatsızlık verici durum söz konusu değildir. Koyun önü oldukça geniş bir durumdadır. Suları oldukça berrak olan bu yer özellikle çocuklu aileler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.  Özellikle yaz döneminde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Yöre insanları özellikle Ağustos ayından sonra buraya gelinmesini tavsiye etmektedir.

OKUMALISIN  Kumcağız Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Kamp Alanı ve Ücretler?

Plajda küçük çaplı yöresel işletmeler bulunmaktadır. Plajın arka kısmında bulunan kafelerde birbirinden lezzetli gözlemeler ve doğal yayık ayranından tatmanızı tavsiye ederim. Datça Ovabükü Koyu – Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

3- Datça Kargı Koyu 

Muğla ili, Datça ilçesi iskele mahallesi sınırında bulunan Kargı Koyu, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Muhteşem doğası, muazzam manzarası, havası ve temiz deniziyle sizlere mükemmel bir tatil keyfi sunmaktadır.

Datça ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alan Kargı Koyu, Ege bölgesinin en güzel koylarından biridir. Kargı Koyu’nda a yeşil ve mavi bütünleşmiş bir durumdadır. Datça Kargı Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?

4- Balıkaşıran Koyu 

Balık Aşıran Koyu, Muğla ilinin Marmaris-Datça yolunun 26. kilometresinde Hisarönü Körfezi içerisinde bulunmaktadır.  Balıkaşıran Koyu, Ege ve Akdeniz birbirine çok yaklaşır denir. Datça Yarımadası, girintili çıkıntılı olması nedeniyle, ellinin üzerinde cennet gibi koya ev sahipliği yapıyor. Bazıları dik kayalarla çevrili, bazıları kum, bazıları çakıllık olan kumsalların ortak özelliği ise tertemiz denizinin olmasıdır. Adeta Cennetten bir köşedir.

Ege ve Akdeniz’in ha birleşti ha birleşeceği denildiği, balıkların bir denizden diğer denize geçtiği bilinir yatlar için mükemmel koylar ve harika berrak bir denizi vardır. Datça’ya gelmişken tekne turu yapmadan olmaz. Çünkü her yeri koy dolu, mutlaka tekne turu yapın. Balıkaşıran ismi nereden geliyor derseniz, birkaç rivayet dolaşır Yerel halkın dilinde, bir rivayete göre, Ege ile Akdeniz’i birleştirmesinden: Güya bu noktada, Ege’den tutulan bir balık canlı halde Akdeniz’e bırakılabilirmiş. Bir başka rivayete göre ise, Balıkaşıran aşan, oralara âşık olur biri daha geri dönmek istemezmiş. Balıkaşıran Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmuyor. Balıkaşıran Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Datça Domuzbükü – Domuz Çukuru

Domuzbükü Koyu ve Plajı Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mesudiye’den 25 dakikada, Datça’dan 1 saatte tekne ile ulaşılabilen bir koydur. Çevrede bulunan incir ve keçiboynuzu ağaçları yaban domuzlarını kendisine çekmektedir bu sebeple koy bu isimle anılmaktadır. Domuzların yoğun olduğu zaman eylül-ekim dönemlerine denk gelmektedir.

OKUMALISIN  Tepsi Minare - Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Vadi sırtlarından denize kadar uzanan 70 dönümlük arazi çam ormanıyla kaplıdır. Koyda 600 metre uzunluğunda bir plaj bulunmaktadır.  Plajı iri taneli kumlardan oluşmaktadır. Denizi oldukça temiz ve berraktır. Sessiz sakin ortamda kafa dinlemek için çok güzel bir yer.

Datça’nın yanı başında her şeyden uzak bir koydur. Elektrik jeneratörden, su kuyudan elde ediliyor. Karayolu ulaşımı mevcut değildir. Vericilerin yetersiz olması nedeniyle radyo dinleyemez, televizyon seyredemezsiniz. Gazeteler sipariş üzerine ulaşır. Konaklamak isterseniz bungalovlardan oluşturulmuş, doğayla uyumlu bir tek tesis var. Domuzbükü’nde denize girmek, dinlenmek dışında küçük çevre turları da yapılabilir. Datça Domuzbükü – Domuz Çukuru Nerede – Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.