Datça’nın En Güzel 5 Koyu – Muğla Gezilecek Yerler

Datça’nın En Güzel 5 Koyu – Muğla Gezilecek Yerler

Datça, Ege’nin Binlerce yıllık tarihi ve doğal güzelliklerini, Bozulmamış doğası, sakin hayatı, masmavi kıyıları ve berrak koyları ile mavi ile yeşilin, kekik ve balın birleştiği muhteşem bir yerdir. Şimdi sizlere Datça’nın En Güzel 5 Koyu Hakkında Bilgiler Veremeye Çalışacağız.

                Datça’nın En Güzel 5 Koyu                             

                      1-  Palamutbükü Koyu                               

Palamutbükü,  Datça’nın en güzel koylarından birisidir. Denizi oldukça berrak ve temizdir. Plajı kumlarla kaplıdır. Denizi ise yavaş yavaş derinleştiği için özellikle çocuklu aileler tarafından ve yüzmeyi az bilen kişiler tarafından yoğum ilgi görmektedir.

Teknelerin durak noktası olan Palamutbükü limanında ufak ve güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Buradaki teknelerle turlara çıkarak yakın koylara ve başka doğal güzellikleri gezintiye gidebilirsiniz. Palamutbükü limanı deniz yoluyla seyahat edenler için güvenli bir limandır.

Palamutbükü Koyu Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

                             2- Ovabükü Koyu                                    

Koy ovaya benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Plaj 600 metre uzunluğundadır. Plajı kumdan oluşmaktadır. Deniz kısmı taşlık olsa da rahatsızlık verici durum söz konusu değildir. Koyun önü oldukça geniş bir durumdadır. Suları oldukça berrak olan bu yer özellikle çocuklu aileler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Plajda küçük çaplı yöresel işletmeler bulunmaktadır. Plajın arka kısmında bulunan kafelerde birbirinden lezzetli gözlemeler ve doğal yayık ayranından tatmanızı tavsiye ederim.

 Ovabükü Koyu – Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

                                      3- Kargı Koyu                                    

iskele mahallesi sınırında bulunan Kargı Koyu, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Muhteşem doğası, muazzam manzarası, havası ve temiz deniziyle sizlere mükemmel bir tatil keyfi sunmaktadır. Datça ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alan Kargı Koyu, Ege bölgesinin en güzel koylarından biridir. Kargı Koyu’nda a yeşil ve mavi bütünleşmiş bir durumdadır.

Kargı Koyu Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

                         4- Balıkaşıran Koyu                                    

Balık Aşıran Koyu, Marmaris-Datça yolunun 26. kilometresinde Hisarönü Körfezi içerisinde bulunmaktadır.  Balıkaşıran Koyu, Ege ve Akdeniz birbirine çok yaklaşır denir. Datça Yarımadası, girintili çıkıntılı olması nedeniyle, ellinin üzerinde cennet gibi koya ev sahipliği yapıyor. Bazıları dik kayalarla çevrili, bazıları kum, bazıları çakıllık olan kumsalların ortak özelliği ise tertemiz denizinin olmasıdır. Adeta Cennetten bir köşedir.

Ege ve Akdeniz’in ha birleşti ha birleşeceği denildiği, balıkların bir denizden diğer denize geçtiği bilinir yatlar için mükemmel koylar ve harika berrak bir denizi vardır. Datça’ya gelmişken tekne turu yapmadan olmaz. Çünkü her yeri koy dolu, mutlaka tekne turu yapın.

Balıkaşıran Koyu Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

          5- Datça Domuzbükü – Domuz Çukuru          

Domuzbükü Koyu, Datça’dan 1 saatte tekne ile ulaşılabilen bir koydur. Çevrede bulunan incir ve keçiboynuzu ağaçları yaban domuzlarını kendisine çekmektedir bu sebeple koy bu isimle anılmaktadır. Domuzların yoğun olduğu zaman eylül-ekim dönemlerine denk gelmektedir.

Vadi sırtlarından denize kadar uzanan 70 dönümlük arazi çam ormanıyla kaplıdır. Koyda 600 metre uzunluğunda bir plaj bulunmaktadır.  Plajı iri taneli kumlardan oluşmaktadır. Denizi oldukça temiz ve berraktır. Sessiz sakin ortamda kafa dinlemek için çok güzel bir yer. Datça’nın yanı başında her şeyden uzak bir koydur. Elektrik jeneratörden, su kuyudan elde ediliyor. Karayolu ulaşımı mevcut değildir. Vericilerin yetersiz olması nedeniyle radyo dinleyemez, televizyon seyredemezsiniz.

 Domuzbükü – Domuz Çukuru Hakkında  Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

Datça’nın En Güzel 5 Koyu

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.