Dede Korkut Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir – Ali Baba Korkut Ata Kümbeti

Dede Korkut Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir – Ali Baba Korkut Ata Kümbeti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dede Korkut Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir Kümbet Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldı – Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Dede Korkut Kümbeti, Bayburt il merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt il merkezine bağlı Yıldırım (Masat) Köyünde bulunur. Bayburt il merkezine yaklaşık 39 kilometrelik uzaklıktadır. Kümbetin mimari yapısı incelendiğinde 9. Yy ortalarında inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır.

Halk arasında Ali Baba veya Korkut Ata Kümbeti olarak adlandırılmaktadır. Kümbetin Dede Korkut’a ait olduğu düşünülmektedir.

Kümbet mimarisi daire şeklinde bir yapıya sahiptir. İnşası sırasında boyları farklı kesme taşlar kullanılmıştır. Bu taşların üst üste koyulmasıyla yapı tamamlanmıştır. Oval biçimde yapılmış bir çatısı bulunmaktadır. Kümbet, 1994 yılında restore edilmiştir.

Ancak eski halini ve özelliğini tamamen yitirmiştir.  Dede Korkut adına Bayburt ilinde her yıl temmuz ayının 3. haftasında uluslararası düzeyde şölen düzenlenmektedir.

              Dede Korkut Kümbeti Nerede?                      

Kümbet, Bayburt il merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt il merkezine bağlı Yıldırım (Masat) Köyünde bulunur. Bayburt il merkezine yaklaşık 39 kilometrelik uzaklıktadır.

        Dede Korkut Kümbeti’ne Nasıl Gidilir?            

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler kent merkezden kalkan köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler D915/E97 ve Erzurum Bayburt Yolu/D915/E97 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

                     Yol Tarifi / Google Haritalar                   

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.