Anasayfa / Bayburt / Dede Korkut Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir?

Dede Korkut Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dede Korkut Kümbeti Nerede – Nasıl Gidilir? Bayburt Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Dede Korkut Kümbeti

Dede Korkut Kümbeti Bayburt il merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt il merkezine bağlı Yıldırım (Masat) Köyünde bulunur. Bayburt il merkezine yaklaşık 39 kilometrelik uzaklıktadır. Dede Korkut Kümbeti mimari yapısı incelendiğinde 9. Yy ortalarında inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır. Halk arasında Ali Baba veya Korkut Ata Kümbeti olarak adlandırılmaktadır. Kümbetin Dede Korkut’a ait olduğu düşünülmektedir.

Kümbet mimarisi daire şeklinde bir yapıya sahiptir. İnşası sırasında boyları farklı kesme taşlar kullanılmıştır. Bu taşların üst üste koyulmasıyla yapı tamamlanmıştır. Oval biçimde yapılmış bir çatısı bulunmaktadır. Kümbet 1994 yılında restore edilmiştir. Ancak eski halini ve özelliğini tamamen yitirmiştir.  Dede Korkut adına Bayburt ilinde her yıl temmuz ayının 3. haftasında uluslararası düzeyde şölen düzenlenmektedir.

Dede Korkut Kümbeti Nerede?

Dede Korkut Kümbeti Bayburt il merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt il merkezine bağlı Yıldırım (Masat) Köyünde bulunur. Bayburt il merkezine yaklaşık 39 kilometrelik uzaklıktadır.

OKUMALISIN  Büyükada Aya Nikola Plajı Nerede - Nasıl Gidilir?

Dede Korkut Kümbeti Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler kent merkezden kalkan köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile gelmek isteyenler D915/E97 ve Erzurum Bayburt Yolu/D915/E97 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong  Giriş Ücretleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir