Delik Deniz Kral Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Tekne Turu?

Delik Deniz Kral Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Tekne Turu?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Delik Deniz Kral Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Tekne Turu – Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Delik Deniz  Kral Koyu Hakkında;

Delik Deniz ve Kral Koyu, Antalya’nın en güzel koyları arasında yer almaktadır. Koy Gazipaşa’ya 23 km, Alanya’ya 67 km uzaklıkta yer alır. Güneyköy Köyünde bulunan koy Nohut Yeri mevkisindeki kalenin sol kısmında bulunuyor. Bu bölgede bulunan kalıntılar, nekrapol alanı, sütunlu cadde, kilise, hamam, agora, anıtsal kapı ve orta çağ kale surlarıdır. Antioche Ad Gragum 4. Commagene kralıdır. Krallığın merkezi Adıyamandır.

Kent daha sonra Roma ve Bizans dönemlerinde iskân görmüştür.  Koylara Antiochia Ad Cragum antik kenti içinden geçilerek gidilmektedir. Koylar yine aynı kentin kıyı kısmında yer alan kalıntıları arasında bulunmaktadır. Doğal güzelliklerle tarih burada iç içe yer almaktadır. Kentin bulunduğu bölge denize dik inen dağlık bir araziden oluşmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 300 metre yüksekte yer alır. Doğal güzelliklerle tarih burada iç içe yer almaktadır. Delik Deniz’de kamp yapılabilme imkânı da bulunmaktadır. Bu güzel ortamda özellikle kamp yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

OKUMALISIN  Yivli Minare Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

Delik Deniz  Kral Koyu’na Tekne Turu Var mı?

Tekne Turu olarak bu yere gitme şansınız maalesef bulunmuyor. Büyük teknelere bu delikten içeri giremezler sadece Balıkçı Teknelerinin girebileceği büyüklükte bir yerdir. Buraya Balıkçı Tekneleri ile Gelmek isterseniz Eğer, Gazipaşa Limanından Tekne Sahiplerine belirli bir ücret karşılığı anlaşarak gidebilirsiniz. 

Balıkçı teknelerinin giriş yapabileceği büyüklükte bir mağara girişi olan koy geniş bir havuz görünümünde. Etrafını çevreleyen muz bahçelerinin arasındaki patikadan ancak yürüyerek inilebilen sahili, çakıllı kumsal ve yukardan borularla gelen bir tatlı su çeşmesi bulunmaktadır. Doğal ve tarihi güzellikleri bozan hiçbir şey yok. Bu özelliğiyle tam anlamıyla kafanızı dinleyebileceğiniz nadide güzellikte bir koy.

Delik Deniz  Kral Koyu Nerede Nasıl Gidilir?

Delik Deniz ve Kral Koyuna gitmek için, Gazipaşa Anamur Karayolu üstünde Güneyköy’e girmeden önce yer alan göbekten “Antiochia Ad Cragum” tabelasından sağa sapmak gerekiyor. Buradan 3 km lik asfalt yolla kale mevkine kadar sahile gitmek gerekiyor. Hafif bir yükseklik çıktıktan hemen sonra geniş alana yayılmış olan antik kent kalıntılarını görmeye başlıyorsunuz. Bu antik kentin hemen kıyısında, deniz kenarındaki tepelikte ise Güney Kalesi’ni görebilirsiniz. Yol bir yerden sonra iyice daralıp aşırı virajlıda olsa asfalt olarak kaleye kadar gidiyor. Kalenin sağında Kral Koyu uzanırken, kalenin solunda oldukça ilginç bir coğrafi yapıya sahip, denize bir kapıdan açılıyor olan “Delik Deniz” bulunuyor.  Burada aracınızı bıraktıktan sonra bir miktar yürümeniz gerekiyor.

OKUMALISIN  Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

Deniz ve Kral Koyuna otobüs, taksi veya hususi aracınızla gidebilirsiniz. Alanya – Manavgat Bu Otobüs hatları Delik Deniz yakınından geçiyor

Delik Deniz Konumuna En Yakın Duraklar

  • Dinek Erkek Öğrenci Yurdu 536 m.
  • Sk. 718 m.
  • Karaketir Sk. 1 819 m.
  • Devren Tüneli Giriş 1142 m.

Bu duraklardan yürüyerek Delik Deniz ve Kral Koyuna ulaşabilirsiniz. Veya Buraya Balıkçı Tekneleri ile Gelmek isterseniz Eğer, Gazipaşa Limanından Tekne Sahiplerine belirli bir ücret karşılığı anlaşarak gidebilirsiniz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.