Delikli Taş Rasıl Hacar Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – SİİRT

Delikli Taş Rasıl Hacar Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – SİİRT

Sevgili Gezginler bu yazımızda Delikli Taş Rasıl Hacar Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Delikli Taş Rasıl Hacar Nerede?                      

Siirt ilinin 4 km güneydoğusunda Eruh Yolu üzerinde bulunan muhteşem Botan Çayı manzaralı doğa harikasıdır. Bu yerin bir diğer adı Rasıl Hacar Kanyonu’dur. Ortası delinmiş bir kayadan yaklaşık 400 metre yükseklikten muhteşem Botan vadisi ve çayı manzaralı bir doğa harikasıdır.

 Yeni yatırımlarla mesire alanı haline getirilen ve keşfe açılan tabiat harikası yer Yamaç paraşütü, doğa sporcuları ve fotoğrafçılar tarafından her geçen gün ilgi görmektedir.

        Delikli Taş Rasıl Hacar Oluşumu Hakkında       

Delikli Taş, dik kireç taşlarının milattan önceki devirlerde oyulmasıyla oluşmuştur. Dilekli Taş Rasıl Hacar’ın hemen sağında çok eski zamanlarda Barınma amaçlı kullanıldığı bilinen, iki adet insan eliyle yapıldığı tahmin edilen bir mağara bulunmaktadır.

Burayı muhteşem kılan birçok etken var. Bunlar, mağaralar, el yapımı oyma taşlar, Su depolama yeri, yağmur suyu tutma delikleri ve günümüzdeki mutfaklara benzeyen yapılar. Bu mağaralar ve yanındaki yapılar daha önce burada yaşam olduğunun bir belirtisidir.

Anayoldan ayrılan patika bir yol ile 600-700 metre sonrası ulaşacağınız bu büyüleyici ve nefes kesici o doğa harikasına Siirt’e geldiğinizde mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Botan vadisi Hakkında Bilgi almak isterseniz

Botan Vadisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

         Delikli Taş Rasıl Hacar’a Nasıl Gidilir?          

Şehir merkezinden yaklaşık 4 km uzakta bulunan ve Eruh yolu üzerinde bulunur. Yolun 3,5 kilometresi anayoldan gidilmekte olup geriye kalan 600-700 metrelik asfaltlı yoldan giderek bulunuyor. Eruh Yoluna doğru döndüğünüzde tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha rahat bulmanız için altta bulunan haritaya tıklayarak sizi kolayca götürecektir.

Siirt ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Siirt- Batman arası 87 km ve 1 saat, 15 dakikadır.
  • Siirt- Bitlis arası 97 km ve 1 saat, 23 dakikadır
  • Siirt- Diyarbakır arası 187 km ve 2 saat, 40 dakikadır.
  • Siirt- Muş arası 180 km ve 2 saat, 34 dakikadır.
  • Siirt- Van arası 265 km ve 3 saat, 47 dakikadır.
  • Siirt- Adıyaman arası 388 km ve 5 saat, 33 dakikadır
  • Siirt-Elazığ arası 340 km ve 4 saat, 51 dakikadır.
  • Siirt-Erzurum arası 427 km ve 6 saat, 6 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.