Demirtaş Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Osmangazi / BURSA

Demirtaş Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Osmangazi / BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Demirtaş Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Hamamı Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldığı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hamam, Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi ilçesine bağlı Demirtaş Paşa Mahallesi içerisinde İnönü caddesi üzerindedir. Merkezde yürüme mesafesindedir.

14.Yüzyıl’ın sonlarında Demirtaş (Kara Timurtaş) Paşa’nın oğlu Oruç Bey tarafından Kara Timurtaş Paşa adına yaptırılmıştır. Kara Timurtaş Paşa Yıldırım Bayezid dönemi devlet adamlarından olup külliye halinde inşa ettirilen yapılardan günümüze cami ve hamam gelebilmiştir.

Doğu-batı doğrultusunda inşa edilmiş, bir “tek” hamamdır. Dikdörtgen planlıdır. Soğukluk kubbesi 16 metreye varan çapı ile II. Murad devri sonlarına kadar Osmanlı’nın yaptığı en büyük ikinci kubbedir. Soğukluktan tonoz ve kubbe ile örtülü ılıklığa, oradan da büyük bir kemerle sıcaklığa geçilmektedir.

16. yüzyılda harap durumda olan hamamın bütün mermerleri ve taşları 1552 yılında Sadrazam Rüstem Paşa’ya satılarak Yeni Kaplıcanın inşasında kullanılmıştır

Uzun bir süre harap durumda olan hamam, 1987 yılında onarılmış ve yeniden hamam işlevi kazandırılmıştır. Günümüzde de hamam olarak hizmet vermektedir. Yapının son onarımı 2010’da yapılmıştır.

                 Demirtaş Paşa Hamamı Nerede?                 

Hamam, Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi ilçesine bağlı Demirtaş Paşa Mahallesi içerisinde İnönü caddesi üzerindedir. Merkezde yürüme mesafesindedir.

           Demirtaş Paşa Hamamı Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile merkeze gelenler yürüme mesafesinde hamama ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 14/L, 14/L-2, 17/D, 38, 6/K-1 numaralı otobüsler ile 1 ve 2 numaralı Metroyla ulaşım sağlayabilirler.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.