Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir? – Nevşehir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Nerede;

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde Kapadokya olarak bilinen bölgede 36 yeraltı şehri bulunmaktadır. Kapadokya gerek yer üstü gerekse de yer altı zenginlikleriyle Anadolu’nun tarihsel ve kültürel merkezlerinden biri olarak yüzyıllar boyunca önemini korumuştur. Bu yeraltı şehirlerinden en büyüğü olan Derinkuyu yeraltı şehri 8 katlıdır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Hakkında;

Balonlara binip gökyüzüne dokunduğunuz, yeraltı şehirlerine inip tarihin gizemine dokunabildiğiniz muhteşem bir yerdir Kapadokya. Derinkuyu Yeraltı Şehri,  Protohitit döneminden itibaren yapılandırıldığı düşünülmektedir. Üzerinde Asur Kolonilerinin de izlerini taşıyan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde II. yüzyılda Romalıların işkencesinden kaçıp Mezopotamya üzerinden Kapadokya’ya gelen ilk Hristiyanların yaşadığı söylenmektedir.

Yeraltı Şehirleri, ilk Hristiyanları Romalı askerlerden ve Arap akıncılardan korurken, gizemli mimarisiyle görenleri hayrete düşürmektedir. Yerin 8 katı oyularak yapılan bu mucizevi yer yapıldığında yer üstünde hiçbir yapı yokmuş. Bir tesadüf eseri 1963 yılında bulunan ve 1967 yılında ziyarete açılan Derinkuyu Yeraltı Şehri ismini 60-70 metre derinindeki 52 içme suyu kuyusundan aldığı söylenmektedir.

OKUMALISIN  Ladik - Derinöz Barajı Nerede - Nasıl Gidilir?

1963 yılından günümüze kadar zaman içerisinde toplamda 4 kilometrekarelik alanın sadece 2,5 kilometrekarelik 8 katı temizlenip ziyarete açılmış. Ziyarete açılan 8 katın derinliği 50 metreyken, tüm katlarının temizlenmesi halinde derinliğin 85 metreyi bulacağı ve kat sayısının 12-13’e ulaşacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Biz 8 katını görüp hayrete düşmüşken daha 12-13 kat olduğunu düşünmek hayret verici. Diğer bir hayret verici olaysa yaklaşık 50 bin insanın bu derinliklerde hiç dışarı çıkmadan uzun süre nasıl yaşayabildiğidir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri;

Derinkuyu Yeraltı Şehri giriş ücreti 35 TL. Eğer Müze kartınız varsa bir yıl içinde 2 kez, Plus Müze kart (Müze kart Plus+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Zamanları ve Saatleri;

Nisan-Ekim (Yaz saatleri)
08:00 – 19:00

Kasım-Mart (Kış saatleri)
08:00 – 17:00

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Kozak Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir?

Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Nasıl Gidilir;

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir’e bağlı Derinkuyu ilçesinde bulunuyor.

Aracınızla gidecekseniz, Derinkuyu ilçesine Nevşehir – Niğde karayolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Kaymaklı ilçesini geçtikten sonra Atatürk Caddesi boyunca devam ederseniz Derinkuyu belediyesine gelirsiniz, oradan tabelalar yardımıyla çok rahat bulabilirsiniz.

  • Nevşehir – Derinkuyu arası 30 km,
  • Niğde – Derinkuyu arası mesafe ise 50 km
  • Ankara-Derinkuyu Arası 300 km,

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.