Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – SİİRT

Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – SİİRT

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kale’nin Yapılış Tarihi – Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Siirt ilinin Baykan ilçesine bağlı Adakale Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Kalenin yapıldığı tarih ile ilgili herhangi bir yıl yoktur. Fakat yapı incelendiğinde  özellikleri ve yapım tekniği, kalenin Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Derzin Kalesi, Baykan İlçesine 8 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerinde bulunuyor.

Siirt’e geldiğinizde uğramanız gereken yerler arasında bulunan bu kale, Siirt ilinin Tarihi ve Kültürü hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Derzin Kalesi, günümüzde atıl bir durumdadır. Sadece gezme amaçlı ziyaret edilmektedir. Çevresinde herhangi bir tesis, işletme bulunmuyor.

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                  Derzin Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                       

Derzin Kalesine gelmek için, Siirt kent merkezinden Baykan ilçesine giden minibüsler veya Adakale köyüne giden dolmuşlara binerek ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla gelecekseniz eğer, Baykan ilçesi tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Kale, Baykan İlçesine 8 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerinde bulunuyor.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.