Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Siirt Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Derzin Kalesi Hakkında;

Derzin Kalesi, Siirt ilinin Baykan ilçesine bağlı Adakale Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Kalenin yapıldığı tarih ile ilgili herhangi bir yıl yoktur. Fakat yapı incelendiğinde  özellikleri ve yapım tekniği, kalenin Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Derzin Kalesi, Baykan İlçesine 8 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerinde bulunuyor.

Siirt’e geldiğinizde uğramanız gereken yerler arasında bulunan bu kale, Siirt ilinin Tarihi ve Kültürü hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Derzin Kalesi, günümüzde atıl bir durumdadır. Sadece gezme amaçlı ziyaret edilmektedir. Çevresinde herhangi bir tesis, işletme bulunmuyor.

Derzin Kalesi’ne Nasıl Gidilir;

Derzin Kalesine gelmek için, Siirt kent merkezinden Baykan ilçesine giden minibüsler veya Adakale köyüne giden dolmuşlara binerek ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla gelecekseniz eğer, Baykan ilçesi tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Kale, Baykan İlçesine 8 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerinde bulunuyor.

OKUMALISIN  Şeytan Sofrası Nerede - Nasıl Gidilir - Ayak İzi - Balıkesir Gezilecek Yerler?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.