Deyr Yakup Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Nemrut’un Tahtı – Şanlıurfa

Deyr Yakup Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Nemrut’un Tahtı – Şanlıurfa

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Deyr Yakup Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Nemrut’un Tahtı (Yakup Manastırı)                

Nemrut’un Tahtı (Yakup Manastırı) Şanlıurfa ilinin merkezinde Eyyübiye ilçesinde yer almaktadır. Şanlıurfa merkeze 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şanlıurfa’nın güneyindeki dağların üzerinde yer alır. Eyyüp Peygamber Makamının 4 km. batısında bulunmaktadır.

               Nemrut’un Tahtı Hakkında Bilgiler                 

Der Yakup Manastırı, halk arasında “Nemrut’un Tahtı” veya “Cin Değirmeni” olarak bilinir. Yüksek bir dağın tepesinde M.Ö. 1.yy. da Eddessa Kralı Abgar Manu’nun oğlu Şeredu’nun aile fertleri için yapılmış anıt mezarın kalıntıları bulunmaktadır. Edessa Krallarının yattığı tahmin edilen ve esas girişi zemin katta olan mezar odası kuzey, güney ve doğuda kemerli bir Arkosolium’dan oluşmaktadır.

Hristiyanlık öncesi döneme ait yapının zemin katı ise tapınak alanı olarak kullanılmıştır. Bu tapınak M.S. 5.yy’da kerametleri ve kehanetleri ile ünlü olan ve Suruç Episkoposluğu’na kadar yükselmiş bulunan Suruçlu Aziz Yakup zamanında manastır olarak kullanıldığı ve bu nedenle Der Yakup (Yakup’un Manastırı) olarak anıldığı tahmin edilmektedir. Süryaniler bu bölgeye Deyro D’Hafşotho (Ruhlar Manastırı) adını vermişlerdir.

Manastırın kuzeybatısında bir anıt mezar yer alır. Bu mezar anıtında, doğuya bakan pencerenin altında iki satırlık kitabe mevcuttur. Bu kitabenin ilk satırı Grekçe (Eski Yunanca), ikincisi satırı Pamyra Süryanicesi ile yazılmıştır. Her iki yazıtta da şu cümle yazılıdır: ” Şardu Bar Ma’nu’nun karısı Amaşşemeş)” Bu yazıtlardan bu yapının adı geçen kişi için yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Yazıt, muhtemelen II. yüzyılın sonuna veya III. yüzyılın başlarına aittir. Manastırın da bu tarihlerde yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

          Nemrut’un Tahtı ve Kazane Köyü Efsanesi       

Nemrut’un tahtı, Şanlıurfa kalesinin güneyindeki dağların arasında yüksekçe bir tepede yer alıyor. Burası Nemrut’un yaylağı ve taht merkezi olarak biliniyor. Tepenin üstü geniş ve düz kayalıklardan oluşuyor. Kayalığın doğusunda, kayalara oyulmuş odaların, Nemrut’un yaz sıcağından korunmak için yaptırdığı dinlenme yeri olduğu tahmin ediliyor. Tepeye 1 saat uzaklıkta, Harran ovasındaki Kazane köyünde pişen yemekler, elden ele geçirilerek buraya taşınırmış. Köyün adı da mutfaklarındaki kazanların bolluğundan esinlenilerek, günümüze kadar Kazane olarak geçiyor.

                        Nemrut’un Tahtı Nerede?                          

Nemrut’un Tahtı (Yakup Manastırı) Şanlıurfa ilinin merkezinde Eyyübiye ilçesinde yer almaktadır. Şanlıurfa merkeze 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şanlıurfa’nın güneyindeki dağların üzerinde yer alır. Eyyüp Peygamber Makamının 4 km. batısında bulunmaktadır.

            Deyr Yakup Manastır’na Nasıl Gidilir?             

Şanlıurfa il merkezine geldikten sonra buraya hususi araçla ya da turlar ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yürüyerek gitmek isteyenler için iki saatlik mesafede yer almaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.