Deyrüzzaferân Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023

Deyrüzzaferân Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Deyrüzzaferân Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Manastırın Tarihi & Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Deyrüzzaferân Manastırı Nerede?               

Manastır, Mardin ilinin 3 km doğusunda, 5. yüzyılda yapılan bir Süryani manastırıdır. Manastır, Süryanilerin önemli ayin merkezlerinden biri olarak bilinir. Manastır içeriisnde, Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı manastırın önemli yapılarını oluşturur

        Deyrüzzaferân Manastırı Hakkında Bilgiler        

Manastır Üç kattan oluşur, Manastır yapıldığı  yıldan günümüze kadar farklı zamanlarda yapılan eklentilerle günümüzdeki haline 18. yüzyılda kavuşmuştur. Mardin Metropolitinin ikametgâhı olan Manastır, günümüzde hala Süryanilerin önemli dini merkezlerinden biri olması sebebiyle, dünyanın dört bir yanına dağılmış Süryaniler tarafından dua ve bereket almak için ziyaret edilmektedir.

Manastır, MÖ ilk olarak Güneş Tapınağı, daha sonra da Romalılar tarafından kale olarak kullanılmıştır. Romalılar Mardin bölgesinden çekildikten sonra buraya gelen Aziz Şleymun, bazı azizlerin mezarlarını buraya getirterek kaleyi manastıra dönüştürmüştür. Bu sebeple, manastır önceleri Mor Sleymun Manastırı olarak bilinmekteydi. Daha sonraki yüzyıllarda, Mardin ve Kefertüth Metropoliti olan Aziz Hananyo’nun 793 yılından başlayan büyük bir tadilat-tamirat sonrasında Manastır onun adıyla anılmaya başlamıştır.

               Deyrüzzaferân İsmi Nereden Geliyor?           

Deyrüzzaferân ismi, Manastır’ın etrafında yetişen aynı zamanda çok faydalı bir bitki olduğu tespit edilen, zafaran (safran) bitkisinden dolayı Manastır, Safran Manastırı adı ile anılmaya başlamıştır.

Süryani Kilisesi’nin dini eğitim merkezlerinden biri olan Manastır, Kubbeleri, kemerli sütunları, ahşap el işlemeleri, iç ve dış mekânlardaki taş nakışları ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Sizlerde Mardin’e yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

            Deyrüzzaferân Manastırı Giriş Ücreti           

Deyrüzzaferân Manastırı Giriş Ücreti 2023 yılı 

Tam …………….. 50 TL

Öğrenci ………. . 30 TL

Müze Kart Geçerli Değildir.

NOT: Fiyatlar 2023 yılı Haziran ayına aittir.

                           Manastır Ziyaret Saatleri                        

Manastır, Pazar Günleri Ayin Sebebiyle Turistik Ziyarete Kapalıdır. 

Manastır, 12:00 – 13:00 saatleri arasında ziyarete kapalı.

         Deyrüzzaferân Manastırı’na Nasıl Gidilir?     

Mardin il merkezinden yola çıkıldığında Nusaybin ilçe merkezine doğru hareket etmelisiniz. Mardin Cezaevini geçtikten 100 metre sonra sola döndükten sonra Eskikale beldesine geliyorsunuz. Buradan yaklaşık 4 km sonra manastıra ulaşabilirsiniz. Yol boyunca sizlere yardımcı olacak tabelalar bulunuyor.

Deyrüzzaferân Manastırının Bazı İllere olan uzaklığı;

Mardin’e 10 km, Nusaybin’e 60 km, Diyarbakır’a 100 km, Batman’a 145 km, Şanlıurfa’ya 200 km uzaklıktadır.

                      Yol Tarifi / Google Haritalar                      

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.