Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Deyrüzzaferân Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Deyrüzzaferân Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Deyrüzzaferân Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir? – Mardin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Deyrüzzaferân Manastırı Nerede;

Deyrüzzaferân Manastırı, Mardin ilinin 3 km doğusunda, 5. yüzyılda yapılan bir Süryani manastırıdır. Manastır, Süryanilerin önemli ayin merkezlerinden biri olarak bilinir. Deyrüzzaferân Manastırında Neler Bulunur derseniz, Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı manastırın önemli yapılarını oluşturur

Deyrüzzaferân Manastırı Hakkında;

Deyrüzzaferân Manastırı Üç kattan oluşur, Manastır yapıldığı yıldan günümüze kadar farklı zamanlarda yapılan eklentilerle günümüzdeki haline 18. yüzyılda kavuşmuştur. Mardin Metropolitinin ikametgâhı olan Manastır, günümüzde hala Süryanilerin önemli dini merkezlerinden biri olması sebebiyle, dünyanın dört bir yanına dağılmış Süryaniler tarafından dua ve bereket almak için ziyaret edilmektedir.

Manastır, MÖ ilk olarak Güneş Tapınağı, daha sonra da Romalılar tarafından kale olarak kullanılmıştır. Romalılar Mardin bölgesinden çekildikten sonra buraya gelen Aziz Şleymun, bazı azizlerin mezarlarını buraya getirterek kaleyi manastıra dönüştürmüştür. Bu sebeple, manastır önceleri Mor Sleymun Manastırı olarak bilinmekteydi. Daha sonraki yüzyıllarda, Mardin ve Kefertüth Metropoliti olan Aziz Hananyo’nun 793 yılından başlayan büyük bir tadilat-tamirat sonrasında Manastır onun adıyla anılmaya başlamıştır. Daha sonraki yıllarda manastırın şuan ki ismi olan Deyrüzzaferân ismi, Manastır’ın etrafında yetişen aynı zamanda çok faydalı bir bitki olduğu tespit edilen, zafaran (safran) bitkisinden dolayı Manastır, Deyrüzzaferân (Safran Manastırı) adı ile anılmaya başlamıştır.

OKUMALISIN  İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Nerede - Nasıl Gidilir?

Süryani Kilisesi’nin dini eğitim merkezlerinden biri olan Deyrüzzaferân Manastırı, Kubbeleri, kemerli sütunları, ahşap el işlemeleri, iç ve dış mekânlardaki taş nakışları ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Sizlerde Mardin’e yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Deyrüzzaferân Manastırı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri;

Tam 10 TL, Öğrenci 5 TL giriş ücreti bulunuyor. (2019 yılı)

Müze kart geçerli değildir.

Manastır saat 12:00_13:00 arasında ziyarete kapalı.

Deyrüzzaferân Manastırı’na Nasıl Gidilir;

Mardin il merkezinden yola çıkıldığında Nusaybin ilçe merkezine doğru hareket etmelisiniz. Mardin Cezaevini geçtikten 100 metre sonra sola döndükten sonra Eskikale beldesine geliyorsunuz. Buradan yaklaşık 4 km sonra manastıra ulaşabilirsiniz. Yol boyunca sizlere yardımcı olacak tabelalar bulunuyor.

Deyrüzzaferân Manastırının Bazı İllere olan uzaklığı;

  • Deyrüzzaferân Manastırı-Mardin arası 10 km,
  • Deyrüzzaferân Manastırı-Nusaybin arası 60 km,
  • Deyrüzzaferân Manastırı-Diyarbakır arası 100 km,
  • Deyrüzzaferân Manastırı-Batman arası 145 km,
  • Deyrüzzaferân Manastırı-Şanlıurfa arası 200 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir