Didim Milet Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Didim Milet Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda sizlere Didim Milet Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Müze içerisinde bulunan Tarihi Eserler hakkında bilgiler vereceğiz.

Milet Müzesi, Aydın İli Didim İlçesi Balat Köyü yakınlarında bulunan Milet Antik Kenti (Milet Ören Yeri) içinde yer alır. Müze, İsmini de bu antik kentten almıştır.

Müze, Aydın il Müzesi’ne bağlı olarak 1965 yılında Ören yerinde Balat İlkokulunun içinde depo olarak açılmıştır. 1967 yılında alınan bir kararla okulun yıkılarak yerine müze binası inşa edilmesine karar verilmiştir. Geçen zaman içinde statik yapısı bozulan bu müze, durumun tehlike yaratması sebebiyle kapatılmıştır.

Eski müze binası kapandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle yapılan araştırma ve geliştirmeler neticesin de yeni bir bina yapımı için çalışmalar başlatılmıştır. 1200 metrekare kullanım alanına sahip olan yeni müze binası, 2011 yılında hizmete açılmıştır.

                  Didim Milet Müzesinde Neler Var?                     

Müze koleksiyonunda yaklaşık olarak 7300 arkeolojik, 93 etnografik, 13.000’e yakın sikke olmak üzere toplam 20.000 üstünde kayıtlı eser bulunmaktadır.

Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı kalıntılarıyla doludur ve insanların görmesi için sergilenmektedir. Müzede Minos dönemine ait eşyalar ve mezar kalıntıları bulunmaktadır.

Antik Müzenin önemli bir bölümünü Arkaik Dönem eserleri oluşturmaktadır. Antik Milet kentinin önemli bir Arkaik yerleşim olması nedeniyle, son yıllar da yapılan kazılarında ortaya çıkan eserler ilim ve bilim dünyasında çok önemli olduğu söylenmektedir. Bahçe kısmın da aslan heykeli, yazıtlar, mezar stelleri, lahitler ve sütun başlıkları sergilenmektedir.

                        Didim Milet Müzesi Giriş Ücreti                  

Milet Müzesi Giriş Ücreti 2024 Yılı

Kişi Başı 130 TL’dir. (Milet Ören Yeri – Milet Müzesi Tek Biletle Gezilebilir)

Müze kart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir.

Müze kart plus sahipleri bu tesisi bir yıl içinde istediği kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilir

                        Milet Müzesi Ziyaret Saatleri                          

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                     Milet Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                        

Aydın ilinin Didim ilçesine gittikten sonra, Didim ilçe merkezinden kalkan Balat minibüslerine binerek Balat Köyüne gitmelisiniz. Müze orada bulunmaktadır.

Kendi arabasıyla gidecek olanlar, Didim ilçene geldikten sonra balat köyü tabelasını takip ederek müzeye ulaşabilirler.

Adres: Balat mahallesi Milet sokak No: 7 Aydın-Didim

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.