Dilburnu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Büyükada

Dilburnu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Büyükada

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Dilburnu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı Mekanı – Fotoğraf Stüdyosu – Mangal & Piknik Alanları – Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vereceğiz.

İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükada Nizam Mahallesi sınırları içerisindedir. Büyükada’nın batısında yer almaktadır.

Tabiat parkı statüsündeki Dilburnu Piknik Alanı’nın kuzeyinde Değirmen Koyu güneyinde ise Yörük Ali Koyu bulunmaktadır. Piknik alanı tamamen çam ormanlarıyla kaplanmış; 500 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde araziye sahiptir.

Çocuklara ayrılmış oyun alanları sayesinde ailelerin de tercih edebileceği bir yer haline getirilmiş olan tesiste dilerseniz işletmecinin sunduğu hazır mangal setlerini satın alabilir veya sadece giriş ücretini ödeyip, piknik masalarında kendi hazırlamış olduğunuz sağlıklı öğünleri tüketebilirsiniz.

Ayrıca güneyinde yer alan Yörük Ali Koyunda plaj ve tesisler bulunmaktadır. Buradan da faydalanma şansına sahipsiniz. Yaz aylarında Ada’ya günübirlik gelenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir.

          Dilburnu Tabiat Parkında Neler Yapılır?               

Tabiat Parkında,  yürüyüş, koşu ve bisiklet turu yapma imkanı vardır. Piknik yapabilir veya burada bulunan lokantalarda yemek yiyebilir, çay-kahve içebilirsiniz. Ayrıca, Mangal ve Bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Tabiat Parkı çevresinde gezilecek Yerler; Aya Nikola Manastırı, Adalar Müzesi, Aya Yorgi Kilisesi, Rum Yetimhanesi ve Hamidiye Camisini görebilirsiniz.

      Dilburnu Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı      

Yetişkin ………… 21 TL

                  Dilburnu Tabiat Parkı Nerede?                     

Tabiat Parkı, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükada Nizam Mahallesi sınırları içerisindedir. Büyükada’nın batısında yer almaktadır.

          Dilburnu Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?             

Büyükada’ya ulaşım oldukça kolaydır. Hem İstanbul’dan hem de Yalova’dan yaz aylarında pazar günleri ise İzmit’ten ulaşmak mümkündür. İstanbul da özellikle Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy ve Kabataş iskelesi, Asya yakasında ise Kadıköy, Bostancı, Maltepe, Kartal, Acılar iskelelerinden denizyolu ile istediğiniz saatlerde adalara ulaşabilirsiniz. Adalara ulaşım gerçekleştiren firmalar İDO, şehir hatları, Dentur, Turyol, Mavi Marmara ve Prenstur’dur.

Büyükada’ya Vapur ile Yolculuk Süreleri

  • Kabataş – Büyükada   (direkt)…………………………….: 60 dakika
  • Kabataş – Kadıköy-Tekmil Adalar- Büyükada………:105 dakika
  • Bostancı – Büyükada  (direkt)…………………………….:30 dakika
  • Bostancı – Heybeliada- Büyükada……………………….:45 dakika
  • Bostancı – Tekmil Adalar- Büyükada…………………..:60 dakika sürmektedir.

Deniz Otobüsü ile Yolculuk Süreleri

  • Kabataş – Büyükada…………………………………………..: 30 dakika
  • Bostancı – Büyükada………………………………………….: 10 dakika sürmektedir.

Büyükada İskele hatları İletişim Bilgileri;

Büyükada İskele Başmemurluğu Tel………………..: (0216) 382 60 06

Büyükada Deniz Otobüsü İskele Memurluğu Tel..: (0216) 382 44 36 

Büyükada’ya İlçe İlçe Ulaşım Bilgileri

Büyükada’ya Karaköy ve Eminönü’nden Gidecekler;

Motorlar vasıtası ile adalara sabah saat:6.30’dan itibaren düzenli şekilde seferler yapılmaktadır. Yılın her günü gece 12’ye kadar Eminönü iskelesinden şehir hatları vapuruna binerek adalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden kalkan vapur sırasıyla Kadıköy, Kınalıda, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada iskelesine uğramaktadır. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte ve bu hatlarda İstanbulkart’ınızı kullanabilir, kartınızın türüne göre indirimli tarifeden yararlanabilirsiniz.

Büyükada’ya Kabataş Limanı’ndan Gidecekler;

Adalara gitmek için en çok kullanılan ve en yoğun olan limanlardandır. Adalara, vapur, motor ve deniz otobüsleri gibi geniş bir tercih sunması nedeni ile çok rağbet görmektedir. Yaz kış düzenli seferler uygulanmaktadır. İsterseniz şehir hatları vapuru kullanarak ucuza ulaşımı gerçekleştirebilir, isterseniz rahat ve hızlı bir ulaşım için İDO’yu tercih edebilirsiniz.

Büyükada’ya Avcılar’dan Gidecekler;

Avcılar iskelesinden sadece yaz aylarında ve sabah 09.15 saatinde adalara gidiş gerçekleştirilebilmektedir. Geri dönüş için adalardan kalkış saati ise 19.15’tir. Avcılar’dan adalara sefer yapan tek firma olan Dentur Avrasya ile ulaşım sağlanabilmektedir. Avcılardan adalara seyahat süresi ise yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Büyükada’ya Bostancı’dan Gidecekler;

Asya yakasında adalara ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım noktasıdır. Aynı Kabataş gibi deniz otobüsleri vapur ve motor gibi seçenekleri ile yolculara tercih seçenekleri vermektedir. Yaz kış düzenli seferler gerçekleştirilmektedir. Sabah 6.00’dan itibaren ulaşım aracı bulmak mümkündür. Adaya ortalama 35 Dakika’da ulaşabilirsiniz.

Büyükadaya Kadıköy İskelesi’nden Gidecekler;

Şehir hatlarının Kabataş’tan düzenlenen vapurlar Kadıköy’e de uğramaktadır. Kadıköy-Büyükada arası sefer düzenleyen ilk alternatifimiz gece 12’ye kadar hizmet veren şehir hatları vapurlarıdır. Bunun dışında ikinci alternatif olarak Turyol Kadıköy’den adalara, sadece yaz aylarında adalara sefer düzenlemektedir. Turyol firması buraya hafta içi karşılıklı olarak 5, hafta sonu ise 6 sefer düzenlemektedir.

Büyükada’ya Kartal’dan Gidecekler;

Kartal dan adalara yaz kış düzenli sadece Prenstur firması motor ile sefer düzenlemektedir. İlk sefer saat:06.30 dadır. Yaz döneminde ise bu seferlerin sıklığı yarım saatte bir olmakla birlikte yolculuk süresi ise yaklaşık 25 dakikadır. Böylelikle Kartal bölgesinde oturanların adaya istedikleri zamanda gidip gelmeleri mümkün olmaktadır.

Büyükada’ya Maltepe’den Gidecekler;

Yazın ve kışın sadece günde üç kere mavi Marmara firması motorlar ile sefer düzenlemektedir. İlk ulaşım saat: 08.00’dadır.

Büyükada’ya Yalova’dan Gidecekler;

Adalara ulaşım gidiş-dönüş olarak tek sefer yapılmaktadır. Yalova’dan kalkış saat 10.30 Heybeliada’dan kalkış ise saat:18.00’dir.

Büyükada’ya Kocaeli’nden Gidecekler;

Adalara gidiş-dönüş sadece “Pazar” günleri Kocaeli Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments