Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp?

Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı 

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Aydın İlinin, Kuşadası İlçesinin, Güzelçamlı Beldesinde bulunmaktadır. Yarımadaya, Büyük Menderes Delta ovasından da ziyaret edilebiliyor. Dilek Yarımadası İsmini, bölgenin 1.237 metre ile en yüksek noktası olan Dilek Tepesi’nden almaktadır.  Dilek Yarım Adası, dağın deniz ile birleştiği yerden ortalama 20 km kadar uzunluğu ve 6 km genişliğe sahiptir.

Dilek Yarımadası Milli Parkında Neler Yapılabilir;

Büyük Menderes Deltası bölgesinde bir müze bulunuyor. Buraya Gidebilirsiniz, Bu Müze de Milli Park’ta yaşamış hayvanlar sergileniyor. Sevimli sincaplar ve kaplumbağalar, Bir zamanlar, nesli tükenen Anadolu Parsı, Geyikler, müzede görebilirsiniz. Milli Parkta Birçok Farklı özelliğe sahip ağaç türleri vardır, Karaağaç, Erguvan, Defne, Sandal, Zeytin, Yasemin, Meşe türleri, Ihlamur, Çınar, Zakkum, Hanımeli, Kavak, İncir, Ahlât, Böğürtlen, Alıç, Melengiç,  Keçiboynuzu bunlardan bazılarıdır.

Milli parkın doğayla iç içe olması doğa sporlarının gelişmesine de faydalı olmuştur.  Yürüyüşler, Koşular, tırmanışlar ve doğa gezintileri yaprakta çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Kuşadası Zeus Mağarası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti-Ziyaret Saati?

Birbirinden güzel Koylar da yüzebilir, Tekne turu yapabilir, Dalış Sporu Yapanlar bu tür bir etkinlikte bulunabilir,  Yürüyüş yapabilirsiniz. Dört tane koyu bulunuyor bu koylar, İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklı burun Koyu ve Karasu Koyudur. Buralar da yüzebilirsiniz. Bol bol Fotoğraf çekinebileceğiniz doğayla iç iç olan bir yerdir.

Dilek Yarım adasın da bir başka etkinlik Kuş Gözlem Kulesi, Farklı Kuş Türlerine rastlanan bu yerde Flamengo’ya kadar birçok çeşit kuş türü var. Doğa ve kuş fotoğrafları çekmek isterseniz; Kuş Gözlem Kulesini mutlaka ziyaret edin.

Dilek Yarımadası Milli Parkı vahşi yaşamı koruma odaklı bir bölge olduğu için gece kalmak, kamp yapmak, ateş yakmak yasak. Milli Park Olduğundan Çeşitli Hayvan Türlerine de rastlayabiliyorsunuz. Mesela Yaban Domuzu, Gerçi o kadar alışmış ki insanlara evcil domuz da diyebiliriz.

Dilek Yarımadasında gezilecek başka yer, Zeus Mağarası, Dağlardan gelen tatlı suyun mağara içine dökülmesiyle oluşan ve derinliği 10-15 metre olan bir mağara gölü bulunmaktadır. Özellikle yaz ayların da serinliğiyle ziyaret akının uğramaktadır. Mağaranın bir başka tarafın da çamur banyosu yapabileceğiniz ilginç bir yer bulunuyor. Çamuru üstünüze sürerek, güzellik banyosu yapmak için tercih edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Türk Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Dilek Yarımadası Milli Parkı  Giriş Ücreti;

Ülkemizin en önemli Turizm cennetleri arasın da yer alan Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası ve Milli Parkı özellikle yazın turist akınına uğramasıyla yoğun bir trafik oluşmaktadır. Milli Park’a girişte uzun kuyruklar oluşmasının ardından HGS ile giriş uygulamasına geçildi. Uygulama ile milli park giriş yoğunluğun önüne geçilmesi planlanıyor.

Dilek Yarımadası Milli Park Giriş Ücreti 2020;

 Kişi Başı…… 6 TL

Bisiklet………7 TL

Motosiklet….9 TL,

Otomobil..18 TL, küçük minibüs..54 TL, büyük minibüs..90 TL ve otobüs..120 TL ‘dir.

Dilek Yarımadası ve Milli Parka Nasıl Gidilir;

Minibüsle gidecekler, il merkezinde bulunan ve ilçe otogarı olarak bilinen yerden Kuşadası ve Söke ilçelerine giden herhangi bir minibüse binebilirsiniz.

Kendi aracıyla gidecekler, Aydın il merkezinden Kuşadası tabelasını takip etmeleri gerekmektedir. Kuşadası’na geçerek Davutlar beldesine doğru devam ediniz, Davutlar beldesine geldiğiniz de tabelalar sizi Yarım ada ve Milli Parka Götürecektir.

 

NOT: Sizlere Tavsiyemiz Milli Parka gidecekseniz eğer çok erken gidin, aşırı kalabalık olduğundan yer bulmak çok zor oluyor. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.