Dim Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Antalya

Dim Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Antalya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dim Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Dim Mağarası Hakkında Bilgiler                   

Antalya’nın önemli mağaralarından biri olan Dim Mağarası, Antalya ilinin Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Mağara deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında yer alır. Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarasıdır. 1 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Dim Mağarasının Ortaya Çıkarılması

Mağaranın incelenerek ortaya çıkartılması MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) nın katkılarıyla 1986 yılında olmuştur. Dim Mağarası, Mağtur A.Ş. tarafından bir yılı aşkın bir süre içinde mağara içi ve dışı inşaat, aydınlatma ile çevre düzenleme projelerinin uygulamalarının tamamlanmasıyla, Eylül 1998 yılında Türkiye’ye kazandırılmıştır.

Dim Mağarası İşletmesi 24 Ekim 2002 Tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği’nin “International Show Caves Association” (ISCA) üyeliğine kabul edilmiştir. Dim Mağarası, Türkiye’de özel teşebbüs tarafından turizme açılıp Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği (ISCA) kurallarına göre, çağdaş yöntemlerle işletilen ilk ve tek mağaradır.

Dim Mağarası Özellikleri

Mağara doğal ve karstik bir mağaradır. Karbonik asit (H2Co3) ce zengin yağmur ve kar sularının kırık zonu boyunca Kireçtaşı kayalarını eritmesi sonucu oluşmuştur. Mağaranın oluşup gelişmesinde tektoniğin de katkı sağladığı düşünülmektedir. Mağara, Orta Toroslardaki Cebel Reis Dağının ana kütlesini oluşturan Alt Paleozoyik Yaşlı az metamorfik kristalize olmuş çok sert ve çok kalın tabakalı gri- koyu gri renkli kireçtaşı formasyonunun içindedir. Mağara, KB – GD doğrultusunda uzanan bir kırık zonu üzerinde gelişmiştir; 150 m yakınında Dim Çayı Vadisi yer alır. Kireçtaşlarının alt seviyeleri şistlerle ardalanmalı olup en altta formasyon tamamen şistlere dönüşür.

Şistler ince tabakalı levhamsın kırıklı olup, suda erimez ve geçirimsiz kayalardır. Toros Dağları genç Alpin Dağ Kuşağındadır ve günümüzdeki yüksekliklerine 4. Jeolojik zamanın 2. yarısında Plio- Pleistosen dönemindeki şiddetli düşey tektonik hareketler sonucu ulaşmıştır. Bu genç yükselmelere karşı Dim Çayı yatağını daha derinlere kazarken aynı süreçte Dim Mağarası da evrimini sürdürerek günümüzdeki konumuna ulaşmıştır.

Dim Mağarası 360 m uzunluğunda, yatay, 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara içi çok çeşitli ve zengin damlataş oluşumları ile kaplıdır. Günümüzde bu gelişim yer yer devam etmektedir. Mağaranın sonunda, girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi bulunan küçük bir göl bulunmaktadır. Suyun bu bölümde birikmesinin nedeni göl tabanının geçirimsiz şistlerden oluşmasındandır.

             Dim Mağarası Giriş Ücreti 2024 Yılı               

Mağaranın Giriş ücretleri yetişkinler için 150 TL

Öğrenci ise 75 TL olarak belirlenmiştir.

Emeklilere 75 TL dir.

Ayrıca ISCA kart üyesi olan bireyler için mağaraya giriş ücretsizdir.

                       Dim Mağarası Ziyaret Saatleri                  

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

               Dim Mağarası’na Nasıl Gidilir?                    

Alanya’dan Dim Mağarası’na Alanya İşletme Fakültesi yolu ile Kestel Beldesi, Dim Çayı vadisi ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla ulaşılabilir. Alanya şehir merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile de Dim Mağarasına gidilebilmektedir.

Şahsi araçla ise, Alanya’dan Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çay vadisinden ve Tosmur Beldesi üzerinde asfalt yolda tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Alanya ilçe merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile buraya ulaşım sağlamak mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.