Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp

Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp

Sevgili Gezginler bu yazımızda Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik & Kamp Alanları  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede?                   

Kastamonu ilinin Tosya ilçesinin Çiftler Köyü sınırları içerisinde yer alan bu yer, Karadeniz’in ormanları arasına saklanmış muhteşem bir doğa harikası bir göldür. Dipsiz Göl bir krater gölüdür. 2011 yılında “Tabiat parkı” ilan edilmiştir. Yöre Halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılan bu tabiat harikası, yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir.

                          Milli Parkı Hakkında Bilgiler                

Milli Park, Kent ormanından 2,5 Km mesafede ve 530 metre rakımda bulunmaktadır. Göl, zengin orman florası ve yaban hayatı yönünden oldukça zengindir.

Mili Parkı, oluşturan ormanda, Karaçam, Gürgen  ve Meşe ağaçları bulunuyor. Hayvan çeşitliliği açısından da birçok hayvan bulunmaktadır. Bunlar, Karaca, domuz, kurt,  tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap, bıldırcın, baykuş, karga, ağaçkakan, Yılan, kaplumbağa, kertenkele türleri bulunmaktadır.

                  Dipsiz Göl’de Neler Yapılır?                 

Göl aynı zamanda milli park statüsündedir. Karadeniz’in bol yeşilliği sizlere güzel bir yürüyüş alanı sunmaktadır,  yaklaşık 8 km’lik bir yürüyüş alanıyla güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yöre halkı tarafından en çok, mesire olanı olarak kullanılmaktadır.

Piknik yapılan bu alanlarda masalara oturarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dipsiz Göl’de yapılacak diğer bir etkinlik ise, kamp yapmaktır. Bu eşsiz doğada özellikle hafta içi doğa ile baş başa kalmak sizlere büyük bir keyif verecektir.

Göl’de restoran ve konaklama hizmeti veren bir tesis bulunuyor. Bu konaklama tesisinde 8 oda bulunmasının yanı sıra 9 adet de küçük bungalov ev bulunmaktadır.

          Dipsiz Göl Milli Parkı Giriş Ücreti            

Dipsiz Göl Milli Parkı Giriş Ücreti 2022 Yılı

Şahış …………….4 TL

İndirimli ……….2 TL

Otomobil ……….12 TL

Otobbüs ………….108 TL

Çadır Günlük …. .23 TL
Karavan ……………36 TL

NOT: Tadilat işlemlerinden dolayı Geçici olarak Kapalıdır. (2023 yılı ocak ayı)

               Neden Dipsiz Göl Deniyor?                  

Sebebi, Volkanik Hareketlenmeler sonucunda gölün en alt kısmındaki çıkış kaynağındaki derinlik sürekli artmasından dolayı dibi yokmuş.

          Dipsiz Göl Milli Park’a Nasıl Gidilir?        

Kastamonu ilinin Tosya ilçesinin Çiftler Köyü sınırları içerisinde bulunur. Kastamonu İl Merkezine 95 km. ve Tosya ilçesine 25 km uzaklıktadır. Dipsiz Göle,

Yalova’dan gelecekler, Çınarcık, Teşvikiye güzergâhını takip ederek, Armutlu, Gemlik istikametinden Erikli Yaylasını ardından Erikli şelalesini geçince Dipsiz Göle ulaşılır.

Bursa’dan gelecekler, Hayriye, Selimiye köyleri ve Delmece yaylası istikametinden milli parka ulaşabilirler.

Ankara’dan gelecekler, Dipsiz Göl Ankara’ya 235 km uzaklıkta bulunuyor. Kalecik-Çankırı-Ilgaz kara yolunu takip edip Tosya’ya varmadan yolun soluna saparak Çiftler köyünü geçtikten sonra Dipsiz Göl’e ulaşabilirsiniz. Ankara-Dipsiz Göl arası Yaklaşık 3 saat sürmektedir.

İstanbul’dan gelecekler, Sakarya, Bolu, Gerede, Ilgaz yolundan devam ederek gelebilirler. İstanbul-Dipsiz Göl arası yaklaşık 500 km’dir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Ali dedi ki:

    Muhteşem bir yer

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Teşekkür ederiz..