Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? – Kastamonu Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Dipsiz Göl Milli Parkı Nerede;

Kastamonu ilinin Tosya ilçesinin Çiftler Köyü sınırları içerisinde yer alan bu yer, Karadeniz’in ormanları arasına saklanmış muhteşem bir doğa harikası bir göldür. Dipsiz Göl bir krater gölüdür. 2011 yılında “Tabiat parkı” ilan edilmiştir. Yöre Halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılan bu tabiat harikası, yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Dipsiz Göl Milli Parkı Hakkında;

Kent ormanından 2,5 Km mesafede ve 530 metre rakımda bulunan dipsiz gölü etrafında bulunan zengin orman florası ve yaban hayatı yönünden Bolu’daki yedi göller bölgesindeki tabiat güzellikleri aratmayacak niteliktedir.

Dipsiz Göl Tabiat Parkını oluşturan ormanda, Karaçam, Gürgen  ve Meşe ağaçları bulunuyor. Hayvan çeşitliliği açısından da birçok hayvan bulunmaktadır. Bunlar, Karaca, domuz, kurt,  tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap, bıldırcın, baykuş, karga, ağaçkakan, Yılan, kaplumbağa, kertenkele türleri bulunmaktadır.

Dipsiz Göl’de Neler Yapılır;

Göl aynı zamanda milli park statüsündedir. Karadeniz’in bol yeşilliği sizlere güzel bir yürüyüş alanı sunmaktadır,  yaklaşık 8 km’lik bir yürüyüş alanıyla güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yöre halkı tarafından en çok, mesire olanı olarak kullanılmaktadır. Piknik yapılan bu alanlarda masalara oturarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dipsiz Göl’de yapılacak diğer bir etkinlik ise, kamp yapmaktır. Bu eşsiz doğada özellikle hafta içi doğa ile baş başa kalmak sizlere büyük bir keyif verecektir.

OKUMALISIN  Alanya Tersanesi - Alanya Gezi Rehberi

Gölede restoran ve konaklama hizmeti veren bir tesis bulunuyor. Bu konaklama tesisinde 8 oda bulunmasının yanı sıra 9 adet de küçük bungalov ev bulunmaktadır.

Neden Dipsiz Göl Deniyor;

Sebebi, Volkanik Hareketlenmeler sonucunda gölün en alt kısmındaki çıkış kaynağındaki derinlik sürekli artmasından dolayı dibi yokmuş.

Dipsiz Göl Milli Park ve Mesire Alanına Nasıl Gidilir;

Kastamonu ilinin Tosya ilçesinin Çiftler Köyü sınırları içerisinde bulunur. Kastamonu İl Merkezine 95 km. ve Tosya ilçesine 25 km uzaklıktadır. Dipsiz Göle,

Yalova’dan gelecekler, Çınarcık, Teşvikiye güzergâhını takip ederek, Armutlu, Gemlik istikametinden Erikli Yaylasını ardından Erikli şelalesini geçince Dipsiz Göle ulaşılır.

Bursa’dan gelecekler, Hayriye, Selimiye köyleri ve Delmece yaylası istikametinden milli parka ulaşabilirler.

Ankara’dan gelecekler, Dipsiz Göl Ankara’ya 235 km uzaklıkta bulunuyor. Kalecik-Çankırı-Ilgaz kara yolunu takip edip Tosya’ya varmadan yolun soluna saparak Çiftler köyünü geçtikten sonra Dipsiz Göl’e ulaşabilirsiniz. Ankara-Dipsiz Göl arası Yaklaşık 3 saat sürmektedir.

İstanbul’dan gelecekler, Sakarya, Bolu, Gerede, Ilgaz yolundan devam ederek gelebilirler. İstanbul-Dipsiz Göl arası yaklaşık 500 km’dir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir