Divriği Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Divriği Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Divriği Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Sivas Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Nerede;  

Ulu Cami, Sivas ilinin Divriği ilçesinin Kale Mahallesinde yer almaktadır. Sivas il merkeze 175 km mesafede, Erzincan iline ise 185 km mesafede bulunmaktadır.

Divriği Ulu Cami 1229 tarihinde tamamlanmıştır. İslam mimarisinin bu başyapıtı iki kubbeli türbeye sahip bir cami ve ona bitişik bir hastaneden oluşmaktadır. Cami Bölümünün inşaatı, Mengücek beyi olan Ahmed Şah tarafından, Darüşşifa Bölümünü ise, Ahmed Şah’ın eşi ve Erzincan beyi Fahreddin Behramşah’ın kızı olan Turan Melek tarafından aynı tarihte yaptırılmıştır.

        Divriği Ulu Cami Mimarı Kimdir?       

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa’nın mimarı, Ahlâtlı Muğis’in oğlu Hürrem Şah’tır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa, 1985 yılında UNESCO Dünya mirasları listesine alınarak dünya mirasları listesinin bir parçası olmuştur.

     Divriği Ulu Cami’nin Mimari Özelliği;   

Divriği Ulu Caminde taş işçiliğinin en nadide ve en ince örneklerini yansıtan muhteşem motifler yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Bu eseri farklı kılan özellik, uzaktan bakıldığında simetrik, fakat bakıldığında özünde asimetrik olmasıdır. Yapının bezemelerinde yer alan on binlerce motifin bir daha kendini tekrar etmemesidir. Muhteşem bir ahenk ve denge içerisinde taşlar işlenerek gözler önüne serilmesidir.

OKUMALISIN  Canikdere Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Mimari Özelliği, süsleme ve örtü sistemlerinin dengeli ve uyumlu tasarımıyla önem kazanan bu şaheseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını Evliya Çelebi yüzyıllar önce şöyle ifade etmiştir: “Methinde diller kısır, kalem kırıktır”. Diyerek, Ne kadar önemli bir eser olduğunu vurgulamıştır.

Divriği Ulu Camii, dünyadaki birçok kişinin ilgisini çeken özelliklere sahip olan bu yapıda en önemli yerlerinin başında, başta camiinin kapıları ve sütunları gelmektedir. Kapıları ve sütunlarında bulunan dekorasyonlar, motifler, Ahlâtlı ve Tiflisli ustaları ve mimarilerinin eserleri olmaktadır. 13.yüzyılda inşa edilen bu cami ve hastane kompleksinde taş oymalar yer alıyor.

Divriği Ulu Cami Kapısında Beliren İnsan Gölgesi;

Sivas ili Divriği ilçesinde bulunan bu yapının, Ulu Cami’nin giriş kapısında bir insan silueti bulunmaktadır. İkindi güneşinin Cami Kapısına düştüğü sırada oluşan bu gölgede, ayakta durmuş halde yan profil den çekilen bir erkek portresi belirmektedir.

Bu olay, 2005 yılında bir turistin çektiği fotoğraf edildiği söylenmektedir. Cami’deki insan gölgesi, buraya gelip görenleri hayretler içinde bırakmaktadır.  Bu oluşan Gölgenin, Bilim adamları ve Âlimler tarafından Kur’an okuyan ve namaz kılan bir adama işaret ettiği düşünülmektedir.

OKUMALISIN  Sivas Çifte Minareli Medrese Nerede - Nasıl Gidilir?

        Divriği Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?      

Sivas il merkeze 175 km uzaklıkta bulunan bu yere, Sivas Otogarından, Divriği İlçesine giden İlçe Minibüsleriyle gidebilirsiniz.

  • Sivas’tan Divriği ilçesine giden iki adet minibüs firması bulunmaktadır.
  • Divriği Özlem Tur (0 346 418 20 84)
  • Divriği Birlik Tur (0 346 418 33 00)
  • Firmalar Her saatte Sivas-Divriği arasında sefer yapmaktadır.

Raybüs ile Sivas’ta Divriği ilçesine ulaşabilirsiniz. Raybüs sefer saatleri;

Sivas’tan ise 08.45 ve 17.50’de

Divriği’den 06.00 ve 14.45’te hareket etmektedir. Ortalama 2 saat 15 dakika sürmektedir.

Kendi aracıyla gidecekler,
Divriği ilçesine özel araç ile ulaşım sağlamak için Sivas-Malatya yolunu kullanabilirsiniz. Sivas’tan Ulaş-Kangal(95 km), Kangal ilçesine geldiğinizde Ulu Cami Yol ayrımından sola dönülerek adrese ulaşabilirsiniz. Kangal ilçesinden 80 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.