Anasayfa / Ağrı / Diyadin Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Diyadin Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Diyadin Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir? Ağrı’da Bulunan Kaplıca ve İçmeler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Diyadin Kaplıcaları, Ağrı ilinin Diyadin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ağrı şehir merkezine yaklaşık 60 km mesafededir. Diyadin ilçe merkezine 5-6 km uzaklıkta olan bu şifa merkezi arasında 1-2 km olan bir kaç bölgeye yayılmıştır.

Diyadin Kaplıcaları, her derde deva olan bir şifa kaynağıdır. Kaplıca bölgesi birbirinden kopuk olarak bulunan Yılanlı, Davut ve Köprü kaplıcaları olmak üzere geniş bir alana yayılmıştır. Kaplıca alanının içinden geçen Murat Nehri, görsel açıdan önemli bir doğal değer kazandırmaktadır. Diyadin Kaplıcalarının deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1925 metredir.

Suların sıcaklığı ortalama 75 derecedir. Termal suların bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermesi ve toplam mineralizasyonun 1 gr/lt olması nedeniyle şifa özelliği taşımaktadır.

Cilt hastalıkları, romatizma, çeşitsel olarak nöroloji hastalıkları, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme hastalıkları, siyatik bozukluklar ve metabolizma da meydana gelen hastalıkların tedavisinden yararlanılmaktadır.

Yılanlı Çermiği

Diğer kaplıcaların ortasında, merkezi bir yerdedir. En şifalı olduğu bilindiğinden, modern bir bina içine alınmıştır. Çermik tepesinin dibinde, Murat nehrinin kıyısındadır. Suyu alttan kaynar ve serindir; sıcaklığı 37 dereceyi geçmez. Yıllar önce kaynağında yılan görüldüğü için Yılanlı adı verilmiştir.

Davut Çermiği

Merkez kaplıca tesislerine 300 m uzaktadır. Davut köyüne yakın ve bu köyden gelen suyun kenarında olduğu için Davut çermiği adını almıştır. Suyun kaynağı havuz, havuz da bina içerisine alınmıştır. Üst kısmı açık olan bina, kadın ve erkekler için ikiye ayrılmıştır. Havuzda biriken ve kirlenen su, bir kanalla dışarı akıtılır. Su bol minerallidir. Sıcaklığı 35-60 derece arasındadır. Kapalı ve sulu yaralara, mide hastalıklarına, romatizmaya şifa verir. Romatizmalı kişiler, yakınındaki çamurdan sızlayan yerlerine sürer, güneşte kurutup yıkanırlarsa, daha etkili olur.

OKUMALISIN  Dambat (Yolluyazı) Çermiği Nerede - Nasıl Gidilir?

Köprü Çermiği

Merkezi kaplıca tesislerinin 500 m kuzey batısındadır. Yılanlı ve Davut çermiklerine göre en sert araziye sahip olan burasıdır. Bunun sebebi, çok sayıdaki kaynaktan çıkan suların Hava ile temasa geçmesi sonucunda yapısındaki kireç, kükürt ve benzeri maddelerin taşlaşarak üst üste birikmesidir. Köprü çermiği su sıcaklığı en fazla olanıdır. Su 30 m açıkta aktıktan sonra bina içine alınmıştır. Havuz ve binası Davut çermiğinin aynısıdır. Sudaki Mineral oranı fazla ise de içilebilir niteliktedir. Sular traverten oluşturduğu için Peri bacalarını ve Denizli-Pamukkale’ yi andırmaktadır.

Bu kaplıcalara halkın akını haziranda başlar, ağustos sonuna kadar devam eder. Yakın köyler ve kasaba halkı diğer aylarda da yararlanır.

Diyadin Kaplıcaları Konaklama

Diyadin bölgesinde konaklamak oldukça kolaydır. Bu bölgede birçok otel ve pansiyon yer almaktadır. Her bütçeye uygun konaklama imkânı olması burayı daha çekici bir duruma getirmektedir.

Kaplıcaları Diyadin Belediyesi kiraya vermek suretiyle işletmektedir. Buraya gelenlerin çoğu kendi kamp çadırlarında barınmaktadır. Lokanta, Otel, pansiyon, kahvehane bulunmaktadır.

Diyadin kaplıca alanında konaklaması bulunan sadece Vali Lütfü Yiğenoğlu otel ve kaplıca tesisleri yer almaktadır. Tesis, İlçe merkezine 5 km. mesafede bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Muğla Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tesisin mülkiyeti Diyadin Belediyesine ait olup özel şahıs tarafından işletilmektedir. Belediye belgeli olan tesis, 34 oda, 68 yatak kapasiteye sahiptir. 1 adet sauna, 1 adet jakuzi, 1 adet Türk hamamı, fitness centre, kapalı ve açık havuzu bulunan tesis 12 ay boyunca hizmet vermektedir.

Diyadin Kaplıcaları İletişim Bilgileri

Telefon Numarası: 0541 544 94 95

Diğer tesisler: Konaklama tesisi bulunmayan Köprü, Davut, Yılanlı kaplıca alanlarında ise muhtelif havuz ve hamamlar günübirlik kullanımlara hizmet vermektedir.

Diyadin Kaplıcaları Nerede?

Diyadin Kaplıcaları, Ağrı ilinin Diyadin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Diyadin ilçesine bağlı Yolluyazı (Dambat) köyünde bulunmaktadır. Ağrı şehir merkezine yaklaşık 60 km mesafededir. Diyadin ilçe merkezine 5-6 km uzaklıkta olan bu şifa merkezi arasında 1-2 km olan bir kaç bölgeye yayılmıştır.

Diyadin Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler kent merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ağrı merkezden D100/E80 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Diyadin İlçe Merkezi Erzurum-İran transit yolunun (E 80 Devlet Karayolunun) 7 km. güneyinde konumlanmıştır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

evgili Seyyahlar bu yazımızda Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir