Diyarbakır Gazi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Diyarbakır Gazi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Diyarbakır Gazi Köşkü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                      Gazi Köşkü Nerede?                          

Gazi Köşkü, Diyarbakır İli Yenişehir ilçesi, Köşkler Mahallesi, Eski Mardin Yolu Üzerinde bulunur. Gazi Köşkü, Mardin kapısının dışında Dicle Köprüsü’nün batı yamacında kalmaktadır.

                      Gazi Köşkü Hakkında Bilgiler                        

Asıl Adı Semanoğlu Köşkü olarak ta bilinen Gazi Köşkü, Sadece Tarihi Binasıyla değil, Doğal güzelliğiyle de önemli bir yere sahiptir. 15.yüzyılda inşa edilen Gazi Köşkü, Akkoyunlu Devleti eseri olarak bilinir. Atatürk I. Dünya Savaşı sırasında 2. Ordu Komutan Vekili olarak Diyarbakır’a gelmiştir ve bu köşkü karargâh olarak kullanmıştır. Daha sonra, 1936 yılında Diyarbakır Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk’e Hediye edilmiştir.

Gazi Köşkünün mimari yapısı doğu-batı uzantılıdır. Köşk iki katlı olarak tasarlanmıştır. Her katında birer eyvan bulunmaktadır. Köşk, şuan müze evi olarak kullanılmaktadır.

Müzede; Atatürk’ün kişisel eşyaları, belgeler ve fotoğraflar, Kendisinin kullandığı araç gereçler, Oturduğu Koltuk ve Masa, Yatağı ve ona ait resimler sergilenmektedir.

Gazi Köşkü, sadece tarihi bir bina olarak değildir. Çevresindeki yeşillikler ve Ağaçlarıyla bir mesire alanı şeklindedir. Bahçesinde Çay-Kahve içebileceğiniz, Yemek yiyebileceğiniz, sevdiklerinizle birlikte gezip dolaşabileceğiniz, harika zaman geçirebileceğiniz bir yerdir. Bu Mesire alanında cafe-restoranlar da bulunmaktadır.

Gazi Köşkünün konumu biraz yüksekte olduğundan Diyarbakır ilinin en güzel manzaralarına da sahiptir. Gazi Köşkünden bakıldığında, Dicle Nehri, Hevsel Bahçeleri ve On Gözlü Köprü ve Kırklar Dağı gözükmektedir.

                  Diyarbakır Gazi Köşkü Giriş Ücreti               

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                     Gazi Köşkü Ziyaret Saatleri                           

Köşke giriş saati olarak kış aylarında biraz geç açıldığını söylemek mümkün, Yaz aylarında gittiğiniz de 09.00- 18.00 saatleri arasında köşkü gezebilirsiniz. Mesire alanına gitmek istiyorsanız, Herhangi bir sınırlama bulunmuyor. İstediğiniz saatte gidebilir gecenin geç saatlerine kadar oturabilirsiniz.

                      Gazi Köşkü’ne Nasıl Gidilir?                         

Diyarbakır il merkezine 5 km uzaklıkta bulunan yere, Dağ Kapı tarafından gelebilirsiniz, Dağ kapı-Ova bağ Diyarbakır yolunu takip ederseniz dakika içerisinde Gazi Köşkü ve Mesire alanına ulaşabilirsiniz. Diyarbakır-Mardin (D 950) yolundan gelecekler, Mardin yolundan giderken, Şehitlik caddesine doğru sola dönerek, Ova bağ – Diyarbakır yoluna doğru gitmeleri gerekiyor.

Not: Kendi arabasıyla gelecekler Mesire alanında otopark hizmeti sunulmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında aracınızı bırakabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.