Diyarbakır Surları ve Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Diyarbakır Surları ve Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Diyarbakır Surları ve Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Surlara Çıkılır mı? Sur ve Çevresinde Neler Yapılır? bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Diyarbakır Surlarının Tarihi                         

Diyarbakır surları dünyanın en uzun surlarından bir tanesidir. Çin seddinden sonra gelen surlar Türkiye’nin en önemli turistik yerleri arasında yer alır. Kale 5.700 metre uzunluğundadır bunun yanı sıra 10-12 metrelik yüksekliğe sahiptir.

82 adet burç bulunmakta ve farklı yöne açılan 4 adet ana kapı kaleyi sarmaktadır. Kalenin en önemli özelliği ise burçlar üzerinde yazmakta olan kabartmalar ve kitabelerdir. Bu kabartma ve kitabeler sayesinde dünyadaki birçok surdan farklı bir özelliğe sahiptir.

Surların ilk yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Öte yandan Milattan önce 3000-4000 yılları arasında Hurriler isimli topluluk tarafından bugün ki iç kalenin yapıldığı düşünülmektedir. Ancak bu dönemden neredeyse hiçbir kalıntı bulunmamaktadır.

Surlar günümüzdeki halini ise M.S 349 yılında Roma İmparatoru 2. Constantinus’un çalışmaları sayesinde almıştır. Bu dönemden sonra Diyarbakır’da hüküm süren her devlet surlar ile ilgilenmiş ve birtakım eklemelerde bulunmuştur. Kanuni Sultan Süleyman döneminde on altı burç ve iki adet kapı eklenmiştir.

           Diyarbakır Surları ve Turistik İmkanları           

Diyarbakır surları günümüzde turistlerin girişine açık bir açık hava müzesi konumundadır. İsteyen turistler kolaylıkla girebilmekte ve suru inceleyebilmektedir. Özellikle sahip olduğu burçlar ve kapıları ile oldukça ilginç manzaraları turistlere sunabilmektedir. Burçlar üzerinde bulunan ve farklı dillerde yazılan kitabeler turistlerin ilgisini çekebilecek en önemli etkenlerin başında gelir.

Bunların yanı sıra yine burçlarda bulunan güneş, çift başlı kartal, akrep, at, boğa gibi simgeler de oldukça dikkat çekici manzaralar teşkil eder. Tarihi surlar Diyarbakır’ın eski yerleşim yerlerini içine alan yukardan bakıldığı zaman bir kalkan balığını anımsatan müthiş güzellikte yıllara meydan okuyan harika bir tarihi eserdir.

Diyarbakır tarihi surlarına Diyarbakır’a gelen misafirlerin görmesini tavsiye ederim fakat Sur’ un çoğu yer tehlikeli, gidecekseniz eğer Hz. Süleyman Cami’sinin avlu tarafındaki parkı çevreleyen Surlara gitmenizi tavsiye ederim, çocuklarınızın rahatça trafikten uzak bir ortamda oynayabileceği bisiklete binebileceği bir yerdir. Ayrıca Sur’a çıkıp Hevsel Bahçelerini arkanıza alarak fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

                       Diyarbakır Surları Kapıları                        

Diyarbakır surları 4 adet ana kapı ile dünyaya bağlanmaktadır. Kapıların temel amacı Mezopotamya ticaret yolunda bulunan Diyarbakır’a gerçekleştirilen giriş ve çıkışları kontrol altında tutmaktır.

1.Kapı olan Harput ya da Dağ Kapı, Latince, gerekçe kitabelerin yanı sıra mervani ve abbasi dönemlerinden kalma onarım kitabelerinin de üzerinde bulunduğu kapıdır.

Mardin Kapısı, Halife Murtezid Billah, Diyarbakır’ı kuşatmasından sonra burasının asilerin barınağı olarak kullanılmasını önlemek amacıyla surun güney tarafını yıktırmıştır. Bu bölümde bulunan kapı üzerindeki yazıya göre; 90o’lü yıllarda Halife Muktedir Billah ve Veziri Ali Bin Muhammed’in yardımlarıyla, Cerceralı Yahya’nın idaresinde Diyarbakırlı bir mühendis olan Ahmet tarafından tadilatı yapılmıştır.

Dicle Kapısı ve Son Kapı ise Urfa kapısı ya da Rum kapısı olarak geçer. Sahip olduğu tarihi özellik ve büyük yapısı sayesinde dünyanın eşsiz surlarının başında yer alan surlar kesinlikle görülmesi gereken bir tarihi eserdir.

 

                   Diyarbakır Surlarına Nasıl Gidilir?               

Kaleyi görmek için ilk yapmanız gereken Diyarbakır il merkezine gelmeniz gerekmektedir. İl Merkezden kalkan otobüsler veya dolmuşlarla kısa bir sürede Kaleye ve Hevsel Bahçelerine ulaşabilirsiniz.

Otogardan Sur’a dolmuşla geçebilirsiniz.

Hava alanından Merkeze gelen otobüsü kullanıp, tekrar sur arabasına binmeniz gerekiyor.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.