Diyarbakır Ulu Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Diyarbakır Ulu Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Diyarbakır Ulu Camii Nerede – Nasıl Gidilir? – Diyarbakır Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Diyarbakır Ulu Camii Nerede;

Diyarbakır Ulu Cami, Şehrin merkezinde, Camii Kebir Mahallesinde bulunan Anadolu’nun en eski ve tarihi değerlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Cami, Dağ Kapı ile Urfa kapı arasındaki kalarak ortaçağda kentin merkezine ulaşımda ana arter görevini üstlenmiştir. Ulu Camii de, Dört mezhebe de yer verilmiştir, İslam’ı 5. Haremi şerifi kabul edilmesi yönüyle de önem teşkil etmektedir.

Diyarbakır Ulu Camii Hakkında Kısa Bilgiler;

Ulu Camii, Hz. Ömer döneminde 639 yılında şehrin tam merkezindeki en büyük mabed olarak bilinen Martoma Kilisesinin bulunduğu yere yapılmıştır. Daha sonra ise 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın emri ile Camii baştan aşağı bir onarım görmüştür. Camii, geçmişten günümüze kadar birçok kez tadilat ve onarım görerek bugünkü halini almıştır. Ulu Cami, İslam döneminin ünlü eserlerinden Şam Emeviye Cami’nin Anadolu’ya yansıması olarak değerlendirilmektedir.

Diyarbakır Ulu Cami’nin geçmişten günümüze farklı onarımlar görmesinin bir belirtisi olarak, avluya bakan cephelerinde farklı dönemlere ait mimari bezemeler, kabartma ve yazıtlar görülmektedir.

OKUMALISIN  Ekşisu (Böğert Maden Suyu) Nerede - Nasıl Gidilir?

Bu yapı da, Camide 2 bölüm bulunur (Hanefiler ve Şafiler Bölümü), Ayrıca iki medresesi bulunmaktadır.(Zinciriye ve Mesudiye) Camiye giriş üç ayrı yerden yapılır. Doğu tarafında bulunan kapıya ana (taç) kapı denmektedir. Bu kapının en ilgi çeken yeri, kapının her iki köşesinde aslanla boğa mücadelesini simgeleyen ve simetrik olarak işlenmiş kabartma bir figür yer alıyor. İki hayvanın mücadelesini konu alan ana giriş kapısı kemer şeklinde ve oldukça büyüktür. Bu kapıdan geçtikten sonra avlu bölümüne ulaşıyorsunuz. Avlu bölümü, sekizgen plan ile yapılmış şadırvan bulunuyor. Bu şadırvan sekiz adet sütun üzerine yerleştirilerek yapılmış. Camii de ayrıca, doğu-batı yönünde minaresi, maksuresi, abdesthane kısımları bulunuyor.

Diyarbakır Ulu Camii’ne Nasıl Gidilir;

Diyarbakır Ulu Cami, Şehrin merkezinde, Camii Kebir Mahallesinde bulunuyor. Ulu Camiyi görmek için tek yapmanız gereken Diyarbakır’a gelmeniz olacaktır. Sur içi olarak bilinen yerde bulunur.

Havalimanı, Bağlar Merkez ilçesinde bulunur. Şehir merkezine uzaklığı 6km.dir. Havalimanımıza taksi, şehir içi minibüsleri ve otobüsleri ile Diyarbakır’ın her yerine gelebilirsiniz.

OKUMALISIN  Konya'da Bayanlara Özel Yüzme Havuzları - Detaylı

Demiryolu ile Gelecekler, tren garından şehir içi minibüsleri, otobüsleri ve taksi ile ulaşım çok kolaydır. Tren garına İstanbul Haydarpaşa Garından Diyarbakır’a düzenli seferler yapılmaktadır. GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ trenleri, Ankara – Diyarbakır/Kurtalan – Ankara arasında haftada 6 gün gelmektedir.

Diyarbakır’ın Bazı İllere olan uzaklığı;

  • Diyarbakır-Ankara arası 1001 km,
  • Diyarbakır-İstanbul arası 1454 km,
  • Diyarbakır – Elazığ Arası 153 km
  • Diyarbakır – Malatya Arası 251 km
  • Diyarbakır – Şanlıurfa Arası 176 km
  • Diyarbakır – Adıyaman Arası 205 km
  • Diyarbakır – Bingöl Arası 144 km
  • Diyarbakır – Mardin Arası 95 km  uzaklıktadır.
  • Diyarbakır – Batman – 100 km
  • Diyarbakır – Muş – 258 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.