Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular – 2023 Fiyatlar

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular – 2023 Fiyatlar

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular –  Konu başlığı altında (Bilet Fiyatları – Vagon Türleri – Yolculuk Süresi – Hangi Duraklarda Durduğu) gibi Yolculukta sizlere yardımcı olacak bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Doğu Ekspresi Hakkında Bilgiler               

Doğu Ekspresi, aslında Eski Türk filmlerinde gördüğümüz bildiğimiz kompartımanlı bir tren aslında. Biletinizi alıyorsunuz ve gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz bu kadar. Ama son zamanlarda özellikle genç yaştaki kişiler tarafından adeta bir serüven, bir macera halini aldı. Ama şunu söyleyebilirim ki, herkesin hayatı boyunca mutlaka yapması gereken şeylerden biri. Bambaşka yaşamlar, hikayeler, manzaralar ve olağanüstü bir yolculuktur Doğu Ekspresi…

                              Doğu Ekspresi Nedir?                             

Doğu ekspresi iki farklı amaç için kullanılabilen oldukça keyifli bir yolculuğun ismidir. Günümüzde insanlar hem yalnızca turistik amaçlı bu ekspresi kullanabilmekte hem de bir yerden diğerine gitmek için kullanabilmektedir. Ancak günümüzdeki durumun gösterdiği üzere bireyler bu ekspresi daha çok turistik gezi amaçlı kullanmaktadır.

Oldukça keyifli anlar yaşanabileceği bu gezi uzun bir süreci kapsamaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımının da artması sayesinde günümüzde oldukça popüler bir fenomen haline dönüşmüştür.

           Doğu Ekspresi Yolculuğu Durakları          

Doğu ekspresi neredeyse Türkiye’nin yarısının dolaşabildiğim oldukça keyifli bir serüvendir. Ekspresin ilk durağı Ankara tren garıdır. Son durak ise Karsta bulunan tren garıdır. Ara duraklar ise şöyledir;

 • Kırıkkale
 • Kayseri
 • Sivas
 • Erzincan
 • Erzurum

Tren Ankara’dan hareketine başlamakta ve ara duraklara da uğrayarak Karsa doğru hareket etmektedir. Süre bakımından oldukça uzun süren bu yolculuk sevilen kişiler ile gidildiği zaman oldukça keyifli bir hal alabilmektedir. Yolculuk boyunca ara duraklarda kaç dakika mola verildiği kesin bir şekilde belli değildir. Kimi zaman hiç mola verilmeden yalnızca yolcu alma ve indirme işlemlerinin tamamlanabileceği bir süre beklenerek harekete devam edilmektedir.

Bu sebep ile duraklarda dikkatli davranılmalıdır. Genellikle kış aylarında ekspres tercih edilmektedir. Kış aylarında yapılan yolculuklar ilgili illerde mükemmel manzaralar ile karşılaşılmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede özellikle fotoğrafçılık ile uğraşan ya da güzel manzaraları görmeyi seven insanların için oldukça verimli bir ortam ortaya çıkmaktadır.

   Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Sorular?   

                                Bilet Nasıl Alınır?                                   

Sizlere öncelikle Elektronik olarak hızlı ve kolay şekilde bilet almanız için (e-bilet) EYBİS’i yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Gelelim hızlı ve kolay bilet alma yollarına…

Öncelikle biletler Gece 00:00’ten itibaren her yeni gün için açılıyor. ve Biletler 1 ay önceden açılıyor. Bu çok önemli gitmeden 1 ay öncede biletinizi almalısınız.  Gece 00.00’da açılan bilet satışları için her an kontrol etmeniz gerekiyor. (saatleri 00.30, 00:45-01:00-02:00-03:00 olarak değişebiliyor – 00:00’ten itibaren sık sık bakmalısınız..) Şimdi Açılan bilet satış sonrası detayları inceleyelim..

                                    Detayları..                                     

Giderken ilk durak ANKARA son durak ise KARS, buradan tarihi tek yön mü ya da gidiş dönüş mü onu seçtikten sonra ARA diyorsunuz ve Doğu Ekspresi karşınıza gelecektir.

Daha sonra Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçme sayfası çıkıyor, burdan seçiminizi yapın,

Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait bilgileri doldurarak devam ediyorsunuz. Burada dikkat edilecek nokta, sayfayı sürekli yenileyin çünkü seçilen her koltuk seçen kişi için 10 dakika o kişiye verilmektedir. Satın alma işlemi yapan kişi işlemlerini 10 dakika içinde yapamazsa sayfa kapanabiliyor. o yüzden yılmadan usanmadan bekleyin ve sayfayı yenileyin.

Bu aşamadan sonra kredi kartı bilgilerinizle ödeme yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına siteden direk alabilir ya da tren bileti satan diğer satış sitelerinden de alabilirsiniz ben size TCDD tarafından satılan bilet alma yöntemini anlatacağım. Resmi bilet satış sitesi için TIKLAYIN

Eybis Uygulaması; Google Play yada App Store’ dan TCDD EYBİS uygulamasını indirerek Kolayca bilet alabilirsiniz.

             Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı 2023 Yılı                 

-Pulman              :  212 TL

-Örtülü Kuşetli  : 382 TL (Tek Kişi Fiyatı) 

-Örtülü kuşetli 4 Kişiliktir. (4 Kişi 382 x 4 = 1548 TL)

(Fiyatlar 2023 Yılı Haziran Ayına Aittir.)

DİKKAT: (2 kişi, 4 kişilik Vagonun hepsinin Bilet Ücretini ödeyerek vagonu kendinize kapatabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 2 kere kendi adınızı 2 kerede arkadaşınızın adını yazarak biletleri almanızdır. Aynı vagonda 2 bilet kendinize 2 bilet arkadaşınız adına alacaksınız)

Not: Fiyatlar Tek Kişi ve Gidiş yönüne aittir. (Fiyatlar 2023 Yılı Haziran Ayına Aittir.)

         Bilet İndirimleri Aşağıdaki Gibidir           

 • 13-26 yaş arası %15  indirim
 • Öğretmenlere %15 indirim.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’ne %15 indirim.
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %15 indirim. 
 • 60-65 yaş yolculara %15 indirim.
 • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %15 indirim.
 • Basın kart sahipleri kartlarını göstererek %15 indirim.
 • TCDD personeli ve ailelerine %15 indirim.
 • . 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz

  Ekspres Nereye Gidiyor? Hangi Duraklarda Duruyor?

Doğu Ekspresi’nin ilk durağı Ankara’dır. Ankara’dan kalkan Tren; Kırıkkale , Kayseri ; Sivas, Erzincan ,Erzurum ara duraklar olmak üzere Kars’a Kadar gitmektedir. Ara Duraklarda rezervasyon işlemi yapan yolcuları alır, inmek isteyenleri indirir ve yoluna devam eder.

                    Doğu Ekspresi Vagon Türleri                   

Doğu Ekspresi her gün olup  Pulman, Örtülü Kuşetli olmak üzere 2 tip vagonu bulunmaktadır.

        Hareket ve Varış Saatleri Şu Şekildedir       

 • Ankara Kalkış: 18.00 – Kars Varış: 18.13
 • Kars Kalkış: 08.00 – Ankara Varış: 08.22

Ara Duraklar ;

 • Kayseri
 • Sivas
 • Erzincan
 • Erzurum

             Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?         

Pulman ve Örtülü Kuşetli olmak üzere 2 tip vagon bulunuyor.  Kuşetli vagonlar  4 kişiliktir. Pulman ise sadece koltuk şeklindedir.

Puşetli VAgon (Yataklı Vagon ) ile gidecekseniz eğer, yolcu sayınız 4 kişiden az kişiden az ise  kuşetli kompartımanı komple satın almanızı tavsiye ederiz. Yani 2 Kişi Gidecekseniz 4 kişilik almalısınız.  neden derseniz Yabancı yolcularla seyahat etme durumu olabiliyor çünkü. Bu uzun yolculukta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

                                Tuvaletler ?                               

Yataklı vagonda iki tuvalet bulunmaktadır. Kuşetli ve pulman vagonlarda çok fazla sayıda yolculuk eden olduğundan dolayı tuvaletler temizlense de zamanla kirleniyor. İnsanlarımız bu konuda çok bilinçli değil.

                      Yemek Bulunuyor mu?                   

Evet, trende  yemekli vagon bulunmakta hatta arzu eden yolcular için restoranda alkol satışı da yapılıyor.. Fiyatlar konusunda çok yüksek değil ama ucuzda diyemeyiz. Normal aldığımız fiyattan biraz pahalı çünkü Ama aradığınız çoğu yemek türü bulunmuyor, Sizlere tavsiyemiz yanınızda yolculuk esnasında yiyecek yemek-içecek türü şeyleri almanızdır. Uzun yolculuk olacak çünkü :). Yemek konusunda şunu da belirteyim. Erzurum ara durağına gelmeden önce cağ kebabı siparişi verirseniz ,Erzurum’da yaklaşık 5 dk bir bekleme oluyor. O sırada verdiğiniz siparişi alabilirsiniz.  Bunu da belirtmek istedi.

                  Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?              

Sadece Küçük olmak koşuluyla, kuş, kedi, balık, küçük köpek , evcil hayvan kabul ediliyor. Bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza bilet almanız gerekiyor. Cüzi bir miktar oluyor bu. Ve en önemli şartları örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda seyahat etmenizi değil de , pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor

                     Trende Sigara İçiliyor mu?                     

Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Bu bilinen bi durum. Kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikâyet edilmedikten sonra artık siz düşünün içilir mi içilmez mi:) ?

Fakat şunu da belirtelim sigara kokusunun ve dumanın koridora yayıldığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim. Artık gerisi size kalmış bir durum.

                                Yorucu Oluyor mu?                             

Koltukta seyahat etmek  yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemeyiz.uyuyarak gidiyorsunuz sonuçta. Tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Biraz yorulacaksınız. Ama bu tatlı bi yorgunluk. Siz anı yaşayın..

   Sevgilim ile Aynı Vagondan Bilet Alabilirmiyiz..?  

En Çok Sorulan soruların başında geliyor. Soyismi farklı olan Bayan – Erkek aynı vagona bilet alabilir mi?
Cevap : EVET, aynı vagonda sevgiliniz işe yolculuk yapabilirsiniz..

                      Kapılar Kitleniyor mu?                          

Evet kitleniyor. Güvenli bir ortam oluşuyor.

                       Kapıda Perde Var mı?                           

Kapıda Perde var. İçeri gözükmüyor.

    Şimdi sizlere Küçük Bir Tavsiye de bulunacağız?   

                           Rota Tavsiyesi……..                             

Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Kars’a geldiğinizde, 1 – 2 gece konaklamalı bir rota oluşturmalı ve şehri gezmenizi öneriyorum. Kars gerçekten de çok güzel bir şehir. Ani Harabelerini ve Çıldır Göl’ünü görmenizi kesinlikli tavsiye ediyoruz. Muhteşem doğasını ve Manzarasına hayran kalacaksınız. Tabi gitmişken Kars mutfağındaki lezzetleri tadıp, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve Kars Kalesini gezebilirsiniz.

He bide; Sabah güneşin doğuşunu izleme fırsatını kaçırmayın saat 07.00-07.30 saatlerinde uyanık olmanızı tavsiye ederim. Fotoğraf makinesiyle bu güzel anları ölümsüzleştirin. Bir de Erzurum Erzincan tarafından geçerken çocuklar trenin peşinden koşarken ‘kaga’ diye bağırıyorlar. Biz kaga’nın ne olduğunu bilemediğimizden dolayı çocukların ne istediğini anlayamamıştık. Daha Sonra araştırınca kaga, abur cubur anlamında kullanılıyormuş. Çocuklar; Çikolata, Bisküvi tarzında bir şeyler istiyorlarmış. Camdan atın çocuklara.

Doğu ekspresinde özellikle fotoğrafçılık ile uğraşan insanlar için oldukça büyük imkanlar bulunur. Kış aylarında mükemmel kar manzaraları ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durumdur. Bunun yanı sıra kayak merkezleri de yine ekspresin uğrak noktaları arasında yer alır. Kayak yapmak için ise Erzurum, Kars, Kayseri ve Erzincan da bulunan kayak merkezleri ekspresin uğrak noktaları arasındadır

Ne zaman gidilmeli ; En güzel gitme vakti kıştır. Aralık -Ocak -Şubat.kar manzaraları ve mükemmel doğa.

 Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.