Dokumapark Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kepez / ANTALYA

Dokumapark Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kepez / ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Dokumapark  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Oyuncak Müzesi – Açık Hava Müzesi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                    Dokumapark Nerede?                       

Antalya ilinin Kepez ilçe sınırları içerisinde bulunan bu yer, Eski İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikasının olduğu yerdir. Günümüzde Sanat atölyeleri, Müze, Piknik Alanları ve Gezi rotası olarak hizmet vermektedir.

           Dokumapark Hakkında Bilgiler                                 

1950’li yıllarda dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes tarafından temelleri atılmıştır. Hızla artan işsizliğe çözüm bulmak için İplik ve Pamuk işleme fabrikası olarak yapılmıştır. 2003 yıllına gelindiğinde zarar ettiği düşüncesiyle üretim durdurulmuş ve uzun yıllar atıl olarak kalmıştır. 2009 yılında bu atıl olarak bulunan alan Dönemin Belediye başkanı ve Yetkili kurumlar işbirliği ile düzenlenerek halkın kullanımına sunulmuştur.

Dokuma Park’ta Neler Var?

Anadolu Oyuncak Müzesi, Bir Zamanlar Antalya Müzesi, Modern Sanatlar Galerisi, Açık Hava Müzesi, Botanik Park, Bilim Merkezi, Tren Müzesi, Cami, Cafe, Kütüphane ve Sosyal donatılar yer almaktadır. Bunlar Hakkında kısa bilgiler verecek olursak;

                         Kepez Açık Hava Müzesi                          

Kepez Belediyesi tarafından Dokuma Park’ta Anadolu uygarlıklarına ait 84 eserin Maketi küçültülerek yapılmıştır. Ayrıca Similasyon Merkezi, Çocuk Oyun Parkı, Cafe, Yeşil Alan ve Oyuncak müzesi bulunuyor.

Açık Hava Müzesi, Dokuma Fabrikası alanında ortalama 10 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Minyatürk Müzesi içerisinde ise, Ayasofya, Selimiye Cami, Konya Mevlana müzesi, Sivas Divriği Medresesi, Erzurum Çifte Minare, Yıldız Sarayı, Sultanahmed Cami, Beyler Beyi Sarayı, Haydarpaşa Tren Garı, İzmir Meryem Ana Kilisesi, Trabzon Sümena Manastırı, Van Akdamar Kilisesi, Adıyaman Nemrut Harabeleri,  Diyarbakır Malabadi Köprüsü, 18 Mart Çanakkale Şehitliği Anıtı, Safranbolu Evleri gibi çok sayıda eser bulunmaktadır.

                       Anadolu Oyuncak Müzesi                         

Bir zamanlar Dokuma Fabrikasının Kreş binası olarak hizmet veren bu yer günümüzde oyuncak dünyasına ve çok özel bir reakrasyon alanına dönüşmüştür. Dünyanın her bir yanında oynanan oyuncaklardan örnekler bulabileceğiniz bu müze de geleneksel oyuncaklarımız ile geçmişten geleceğe bir çok oyuncak türünü bulabileceksiniz.

4000 m2’lik Oyuncak Müzesi içerisinde; 15 salonda 15 farklı düzenleme ve 13.500 oyuncak sergilenmektedir. Ahşap Oyuncaklar, Pinokyo, Masalcı Nine, Temel Reis, Pepe, Metal odada Arabalar, Tren odası, Anadolu geleneksel oyuncaklar, Kaleiçi oyuncakçısı salonu, Peluş Oyuncaklar salonu bulunuyor.

                                           Araba Müzesi                                 

Bir Dönem Fabrikanın Ambarı olarak kullanılan bölüm şimdilerde Araba Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müze’de Nostaljik Arabalar sergilenmektedir.

                                     Yeşil Alanlar                                      

Dokumapark’ta 70 bin m2 Yaşam Alanı, 20 bin m2 Botanik Park, 10 bin m2 Portakal Bahçesi, 9 bin m2 Açık Sergi Alanı, olmak üzere toplamda 116 bin m2 yeşil alan bulunuyor.

                 Dokuma Park Hobbit Evleri                         

                       Dokumapark’a Nasıl Gidilir?                    

Antalya ilinin Kepez ilçe sınırları içerisinde Namık Kemal Bulvarı üzerinde bulunan bu yer, Eski İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikasının olduğu yerdir

Tramvay ile Gidecekler;

Havaalanı  – Dokuma arası hizmet veren T1A tramvayına binip Dokuma durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Otogar – Expo arası hizmet veren T1B tramvayına binip Dokuma durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile Gidecekler;

500 – 503 – 509 – 521 – DC79 – KM64 521A – 521B hatlarına binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.