Dondurma Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Dondurma Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dondurma Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir? Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Dondurma Müzesi, Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Müze,  Ulu Cami’nin bitişiğindeki tarihi Katip Han olarak bilinen Bina içerisindedir. Dondurma müzesi, Dondurmanın tarihsel gelişimini ve yapım aşamalarını gelen misafirlere aktarmaktadır.

Dondurma Müzesi Hakkında;

Dondurma Müzesi, 2 katlı olarak hem müze hem cafe olarak hizmet veriyor. Giriş Katında bulunan Otantik kafeteryasında Dondurma ve Yemek çeşitlerini bulabilirsiniz. Üst Katlarda ise, dondurma yapımında kullanılan malzemeler,  dondurma yapım salonu, Farklı dönemlerde dondurma satış yöntemleri ve Dondurması’nın geçmişine dair bilgi panoları yer almaktadır.

Dondurma Müze Cafe, Hem müze hem cafe hizmeti veren bir mekandır. Cafe kısmında Dondurma ve Farklı sunumlarının yanı sıra, çay-Kahve içebileceğiniz, Gözleme, Menemen yiyebileceğiniz bölümde bulunmaktadır. Ayrıca, Tatlı çeşiti olarak ta  Künefe ve üzerine dondurma seçeneğini sizlere tavsiye ederiz.

Dondurma ilk Ne Zaman Yapıldı?

Ülkemizde ilk olarak 1920 yılında Halep’ten Kahramanmaraş’a gelip buraya yerleşen Hacı Mehmet efendi tarafından yapıldığı söylenmektedir.

Dondurma Müzesinin Bulunduğu Binanın Tarihi Hakkında;

Dulkadiroğulları Beyliği döneminde inşa edilen ve günümüzde Ulu Camii’nin hemen yakınında bulunan tarihi yapı,  Osmanlı döneminde zemin katı sabun imalathanesi ve  üst katları konaklama ve han olarak kullanılırmış. 1990’ların başından itibaren atıl bir halde bulunan tarihi han, 2018 yılında Maraş Belediyesinin Katkıları ile Dondurma Müzesi yapılmıştır. Bu Tarihi yapı Geçmiş Dönemlerde, Müftü Hanı, Katip Han ve Cumhuriyet Han isimleriyle kullanılmıştır.

OKUMALISIN  Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Dondurma Müzesi Giriş Ücreti;

Dondurma Müzesine Giriş ÜCRETSİZDİR.

Dondurma Müzesi Ziyaret Saatleri;

Müze, 08.00 – 20.00 Saatleri arasında hizmet vermektedir.

Dondurma Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: 70015. Sokak, Dulkadi̇roğlu-Kahramanmaraş

Tel: (0344) 221 22 62

Dondurma Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Dondurma Müzesi, Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Müze,  Ulu Cami’nin bitişiğindeki tarihi Katip Han olarak bilinen Bina içerisindedir. Bulunduğu konum itibari le ister toplu taşıma ile isterseniz de kendi aracınızla rahatça ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Ulu Cami yakınından geçen araçlara veya Binevler araçlarına binerek rahatça ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.