Dönenler Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Kütahya

Dönenler Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Kütahya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Dönenler Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Cami, Kim Tarafından Yapıldı – Ne Zaman Yapıldığı – Caminin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Börekçiler Mahallesinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir. Ulu Camiye oldukça yakın konumdadır.

Dönenler Camii, 14 y.y. da Mevlevihanenin semahanesi olarak inşa edilmiştir. Erguniye Mevlevîhânesi ismiyle de bilinmektedir. Yapı erken dönem Anadolu Türk mimarisinin özgün örnekleri arasındadır. Kütahya’ nın  ilk Mevlevihanesi özelliğini taşımaktadır.

Yapının planı kareye yakın dörtgen biçimindedir. Ayrıca sekizgen kasnaklıdır. Günümüzde cami olarak kullanılmaktadır. İki kez onarım görmüş ve günümüze semahane ile derviş hücreleri kalmıştır. Ayrıca Semahanenin duvarındaki kitabeden 1812 ve 1841 yıllarında tamir gördüğü bilgisi yazmaktadır.

                          Dönenler Cami Nerede?                         

Cami, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Börekçiler Mahallesinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir. Ulu Camiye oldukça yakın konumdadır.

                   Dönenler Cami’ne Nasıl Gidilir?                 

Buraya hususi araç veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler öncelikle Kütahya merkeze gelmelidirler. Merkezden Fuat Paşa Cd. Üzerinden yol alarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler merkezden otobüs ile buraya ulaşım sağlayabilirler. Merkeze yakın olmasından dolayı yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi Aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

                    Yol Tarifi / Google Haritalar                         

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.