Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Donuktaş Anıtı (Mabedi) Nerede – Nasıl Gidilir?

Donuktaş Anıtı (Mabedi) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Donuktaş Anıtı (Mabedi) Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Donuktaş Anıtı (Mabedi) Hakkında;

Donuktaş Anıtı (Mabedi), Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 27 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Teke Mahallesinde bulunur.

Donuktaş Anıtı (Mabedi) İlçe sınırları içerisindeki eski yapı olarak bilinmektedir. Tam tarihi kesin olarak bilinmeyen bu yapının Roma döneminden kaldığı düşünülmektedir. Bu yapı hakkında bazı gezginler saray bazıları ise kral aile mezarlığı olarak bahsetmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde M.S. ikinci yüzyılın sonlarına doğru yapılmaya başlandığı ancak tamamlanmadığı bilgisine ulaşılmaktadır. Donuktaş Anıtı bazı kitaplarda Jüpiter Mabedi olarak geçmektedir.

Anıtın bulunduğu bölgede ilk ciddi incelemeyi 1888-1890’da R. Koldewey yapmıştır. Fransız Konsolos Ch. Texier tarafından kazı yapılmış ve büyük bir heykele ait olduğu sanılan bir parmak bulunmuştur. 1982’de Prof.Dr. Nezahat Baydur tarafından başlatılan bilimsel kazılar, 1992’de sona ermiştir. Yapı dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. İç içe pek çok bölümden oluşmaktadır. Dış duvarlarının boyutu 115 metre ve yüksekliği ise 7 metredir. Son dönemlerde yapılan bir araştırma sonucunda, bu yapının bir tapınak olduğu anlaşılmıştır.

OKUMALISIN  Ormanlı Köyü Nerede - Nasıl Gidilir - Çatalca Gezilecek Yerler

Donuktaş Anıtı (Mabedi) Nerede?

Donuktaş Anıtı (Mabedi), Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 27 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Teke Mahallesinde bulunur

Donuktaş Anıtı (Mabedi) Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler Gazi Mustafa Kemal Blv./D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Anıt Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir