Duatepe Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Duatepe Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Duatepe Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Anıt Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Duatepe Anıtı, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede yer almaktadır. Polatlı ilçe merkezine yaklaşık 5 km mesafededir. Duatepe Anıtının bulunduğu yer Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Eylül 1921 tarihinde başlattığı taarruzla düşmandan geri alınan ilk tepe olması açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Sakarya Meydan Savaşı’nın yapıldığı son savunma hattı üzerindeki Gazi Tepe, Türbe Tepe ve Mangal Dağı’nın ağaçlandırılma çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Anıtın yer aldığı Duatepe’de Ekim 1999 tarihinde çalışmalar başlamış ve 20.000 ağaç dikilmiştir.

Yapımı yaklaşık 1 yıl süren anıt 12 Eylül 2000 tarihinde açılmıştır. Anıt duvarlarında Duaepe’deki  şehit olan 81 Vatan evladının pirinç harflerle yazılmış bilgileri yer alır. Anıtın ve heykelleri heykeltıraş Metin Yurdanur yapmıştır.  Metin Yurdanur Devlet Sanatçısıdır. Anıtın anlatmaya çalıştığı muhteva Anadolu halkının Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde coşkun bir ırmak gibi zafere ve uygarlığa koşmasıdır. Anıt içerisinde bulunan her kısım bize farklı bir öyküyü anlatmaktadır.

Mustafa Kemal’in şahlanan atının üzerindeki figürü Türk Milletinin liderlik etmekten duyduğu gurur ve mutluluğu ifade etmektedir. Halide Edip Adıvar’ın Heykeli ise Türk kadınının Kurtuluş Savaşı’na sağlamış olduğu katkının ifade edilmesini sağlamıştır. Atatürk ve yaverinin dürbünle ovayı izledikleri sahne ise biraz sonra kazanılacak olan zaferi ve bağımsızlığı ifade etmektedir.

                   Duatepe Anıtı Giriş Ücreti                           

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                  Duatepe Anıtı Ziyaret Saatleri                  

Duatepe Anıtı, Her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilme şansına sahipsiniz.

                       Duatepe Anıtı Nerede?                         

Duatepe Anıtı, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede yer almaktadır. Polatlı ilçe merkezine yaklaşık 5 km mesafededir.

               Duatepe Anıtı’na Nasıl Gidilir?                

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öncelikle Polatlı ilçesine ulaşmak gerekmektedir. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Ankara terminalinden (AŞTİ) kalkan otobüs ve minibüsler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile Ankara merkezden gelmek isteyenler Eskişehir yolunu takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.