Dulkadirli Yeraltı Şehri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KIRŞEHİR

Dulkadirli Yeraltı Şehri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KIRŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Dulkadirli Yeraltı Şehri Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                      Dulkadirli Yeraltı Şehri Nerede?                

Kırşehir il Merkezine 58 km. uzaklıkta, Dulkadirli Beldesi, İnli Murat Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kapadokya bölgesinde 3. ve 4. yüzyıllarda Hristiyanların yoğun baskıdan korunmak, sığınmak ve ibadet etmek amacıyla yapılmıştır.

             Dulkadirli Yeraltı Şehri Hakkında Bilgiler          

Yeraltı Şehri, Plan olarak Selçuklu dönemi kervansaraylarını andırmaktadır. Yeraltı şehrinin girişi, 22 metre uzunluğunda tonoz şeklinde bir tünel ile başlar, Tünel  girişi 30 x 50 metre ölçülerinde üstü açık bir avluya açılmaktadır. avlunun duvarları yaklaşık 20 metre yüksekliğindedir. Avlunun batı ,doğu ve kuzey cephelerinde 2 katlı olarak yapılmış yaşama birimi olarak kullanılan odalar bulunur. 

Yeraltı Şehrine galeri bölümü olarak söylenen değirmen taşı olduğu tahmin edilen iki adet taş kütlesi bulunmaktadır. Ancak bu taş kütlelerinin, yuvarlak kemer kapıları kapatmak amacıyla da kullanıldığı anlatılmaktadır. Aynı odada kaya üzerine oyulmuş nişlerle bezenmiş ve Hristiyanlarca kullanıldığı tahmin edilen küçük bir ibadethane bulunuyor.

Yeraltı şehrinin 130 m doğusunda, devamı niteliğinde olan iki avlulu bir yerleşim yeri daha bulunmaktadır. Mimari yapısı ve şehrin planlama özellikleriyle diğer yeraltı şehirlerinden farklılık göstermektedir. 2015 yılında Yeraltı Şehri’nin rölöve çalışmaları tamamlanmış, Yapılan tadilat sonrasında ziyarete açılmıştır.

1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan restorasyon sonucu  kapalı odalar açılmış ve Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 11.05.1998  tarih ve 193 sayılı kararıyla birinci derecede korunması gerekli arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir. 2001 yılında aydınlatma yapılarak ziyaret edilebilir hale getirilmiş, 4-5 km. bir alana yayıldığı tespit edilen yeraltı şehrinin çalışmaları halen devam etmektedir.

                 Dulkadirli Yeraltı Şehri Giriş Ücreti               

Giriş ÜCRETSİZDİR.

            Dulkadirli Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir?           

  • Kırşehir il Merkezine 58 km. uzaklıkta, Dulkadirli Beldesi, İnli Murat Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.
  • Dulkadirli yer altı Şehri Avanos’a 120 km, Ürgüp’e 140 km, Ankara’ya 167 km, uzaklıkta bulunmaktadır. 
  • Kırşehir-Yozgat Karayolunun 16.km. Kuzeyindedir.
  • Ayrıca Ankara istikametinden Kırşehir’e  gelirken Akpınar ilçesinin 26 km. Doğusundan gidilerek  asfalt yoldan yeraltı şehrine gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.